Мицкоски по координацијата: Да не се одолговлекува седницата за Уставни измени

Од:

Нема Уставни измени под бугарски диктат. Овој став го повториле на координација со лидерот Христијан Мицкоски пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Мицкоски преку Фејсбук информираше за координацијата, на која според него, едногласно било побарано да не се одолговлекува процедурата за Уставни измени.

„Денес имав редовна координација со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата. Нема уставни измени под бугарски диктат; Остро сме против законските решенија кои предвидуваат зголемување на давачките, повисоки даночни опфати кои директно влијаат врз зголемување на сиромаштијата. Бараме да не се одолговлекува процедурата и да се злоупотребува позицијата за да се одолговлекува седницата за уставни измени. Ќе се почитува волјата на граѓаните и нивниот интерес да не се потклекне на барањата за правење на компромиси на штета на државните интереси“, напиша Мицкоски на Фејсбук.

СДСМ пак, контра ставовите на ВМРО-ДПМНЕ. Од владејачката партија за А1он претходно изјавија дека не се крши деловникот, бидејќи тој предвидувал 10 дена расправа, а не гласање за Уставни измени.

Би можело да ве интересира

Ковачки: Системот „Безбеден Град“ го лоцирало возилото со кое била киднапирана Вања на 24 и 25 ноември во Маџари и на 27 ноември на најобезбедуваната локација кај хотелот Александар Палас

Предраг Петровиќ

СДСМ: Нов скандал ги тресе ДПМНЕ и Мицкоски, претседател на МК фатен со кокаин

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ: Возилото на убиениот Панче било внесено во Скопје на 24 ноември и било 3 дена возено без да биде сопрено и легитимирано

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ: По дезертерот Ковачевски, доаѓа дезертерот од АРМ и деспот од Форино Талат Џафери, срам за Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДС треба да се загрижени за прикривање докази и несоодветна истрага, негуваа монструм добија Франкенштајн

ВМРО-ДПМНЕ: Политички и полициски структури на СДС го охрабруваа Палевски да шири токсична атмосфера и да сее омраза

Горан Наумовски