Не е прекршен Деловникот – 10 дена е рок за расправата, не за гласање, велат од СДСМ

Од:

Владејачкото мнозинство не гледа прекршување на Деловникот со незакажувањето на седницата на која треба да се гласа потребата од отворање на Уставот. Од пратеничката група на СДСМ за А1он велат дека согласно Деловникот, 10 дена трае расправата, а гласањето може да се одолговлекува до недоглед.

„Ништо не е прекршено. Деловникот е јасен, 10 дена трае расправата, никаде не пишува дека треба да се гласа десет дена по одржаната седница. Тоа значи дека за уставни измени ќе се гласа кога ќе има услови, односно кога ќе се обезбедат 80 пратеници“, брифираат за А1он од пратеничката група на СДСМ.

Паралелно со убедувањето пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ убедува и еден свој пратеник да даде зелено светло за Уставните измени. Според информациите на А1он ниту пратеникот Диме Велковски, кој не гласаше за францускиот предлог, уште не е убеден дека внесувањето на бугарите во македонскиот Устав е добро за државата.

ВМРО-ДПМНЕ пак, уште е на координација со лидерот Хриситјан Мицкоски, на која се разгледуваат идните чекори, бидејќи според нив, денеска е денот кога треба да продолжи седницата за Уставните измени. Неофицијално, најмалку 20 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата да побараат продолжување на седницата, како дополнителен притисок врз спикерот Талат Џафери да ја одржи седницата, нешто што претходно во писмо до јавноста како излез го посочи и поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.

Би можело да ве интересира

Мисајловски: Сплотени, сите заедно од Шуто Оризари порачуваме дека на 24 април победува Силјановска Давкова

Орце Костов

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ниту еднаш не го нападна, ниту искритикува ДУИ, тие се сијамски близнаци

(ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара

Александар Тодески

Гир: Очекуваме спроведување на уставните измени за продолжување на патот на земјата кон ЕУ

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски е извор на говор на омраза, тој се смееше и аплаудираше додека активист на СДС ја навредуваше Силјановска

Мисајловски: Куманово има преубава позитивна енергија која води до Силјановска Давкова

А1он