eu pregovori

Македонија

Предан: Словенечкото претседателство со ЕУ ќе стори се за да се реши прашањето меѓу Скопје и Софија, но не можеме да ветиме политички чуда

А1он
Словенечкото претседателство со ЕУ е многу мотивирано да го реши прашањето меѓу Северна Македонија и Бугарија. Веќе има интензивна комуникација помеѓу нашето претседателство со Софија,
Македонија

Заев: Очекуваме функционален парламент и политичка влада во Софија за добивање на зелено светло

А1он
Очекуваме функционален парламент и политичка влада во Софија за добивање на зелено светло, односно одблокирање на Северна Македонија на нашиот пат кон Европската унија, изјави
Македонија

Димитров – Довжан: Словенија ќе работи за старт на преговорите на С. Македонија со ЕУ

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, на барање на словенечка страна, денеска имал видео-средба со државниот секретар во МНР на Словенија,
Македонија

Јанша: Можен напредок со С. Македонија и Албанија во октомври ако има договор

А1он
Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, одржа прес – конференција по неговото обраќање пред европратениците во Стразбур денеска, и истакна дека можен е напредок во процесот
Македонија

Фон дер Лајен: ЕУ мора да ги исполни ветувањата кон Скопје и Тирана

А1он
Словенечкиот премиер, Јанез Јанша, утрово ги презентира приоритетите на претседателството на неговата земја со ЕУ, меѓу кои е и Западниот Балкан, а претседателката на Европската
Македонија

Самит на Берлинскиот процес: Иднината на Западниот Балкан лежи во вистинска обединета Европа

А1он
Иднината на Западниот Балкан лежи во вистинска обединета Европа. Целосната интеграција на Западниот Балкан во европското семејство треба да биде природен исход на реформскиот пат
Македонија

Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за евроинтеграцискиот пат на државата прифатлива за најголем дел од парламентарните партии

А1он
Македонските парламентарни партии се изјаснија дека ќе ја прифатат Предлог-резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ што ги дефинира државните позиции за евроинтеграциите, но и позициите по однос на
Регион

Рама ги нападна Европјаните: Вие сте сега националисти, а не ние Балканците

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама на виртуелниот Самит за западен Балкан, не штедеше критики кон ЕУ и рече дека иако самата ЕУ зборува за гаснење на
Македонија

Заев: Регионалната соработка не е замена за интеграцијата во ЕУ

А1он
Регионалната соработка е основен фактор за поврзување и економски прогрес, но не е замена за членството на земјите од Западниот Балкан во ЕУ, порача премиерот