Ковачевски: Отворени се преговорите со Европската Унија

Од:

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, по повод почетокот на скрининг процесот за членство на Северна Македонија во Европската Унија, истакна дека после 17 години ЕУ денеска во Брисел го започна скрининг процесот за Северна Македонија за членство во Европската Унија.

dobivaj vesti na viber

„Отворени се преговорите со Европската Унија! После 17 години чекање, денеска во Брисел се отвори скрининг процесот за Северна Македонија за членство во Европската Унија. Започнуваме процес во кој ќе се продлабочат суштинските реформи за имплементација на европските регулативи, за европеизација на општеството и за европско функционирање на државата. Денешниот ден е навистина голем и важен за иднината на сите граѓани во нашата земја, тие заслужуваат да живеат во стабилно, демократско и европско општество. Посакувам успешна работа, македонскиот тим е подготвен за предизвикот“, истакна премиерот Ковачевски.

Денеска почнува објаснувачкиот скрининг за Поглавје 5, Јавни набавки. Македонската делегација во Брисел ја преводи вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач Бојан Маричиќ. Од 15 -27 септември 2022 година ќе се одвиваат состаноци за областите и поглавјата од Кластерот Фундаментални вредности, кога Комисијата ќе го презентира новото законодавство за овие области.

Би можело да ве интересира

Вицепремиерот Маричиќ во Брисел на првиот билатерален скрининг состанок

Ана Ололовска

Маричиќ: Ако не го смениме Уставот, сами би се блокирале во процесот за евроинтеграции

Кристијан Ландов

Маричиќ-Вархеји: Реформите продолжуваат, сите да застанат зад европската иднина на земјата

Ана Ололовска

Маричиќ-Матуела: Скринингот ќе ги забрза реформите, на долг рок тоа се бенефити за граѓаните

Ана Ололовска

Маричиќ од Луксембург: Статистичките податоци ќе бидат важен дел од преговарачкиот процес

Ана Ололовска

Маричиќ од Брисел: Скринингот ќе ги забрза реформите, имаме основа да напредуваме со добро темпо

Ана Ололовска