Еди Рама го пречека Артан Груби со пораката: census.stat.gov.mk

Од:

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби за време на вториот ден од престојот во Албанија, оствари средба со премиерот Еди Рама – информираат од кабинетот на Груби.

Првиот вицепремиер Груби му рекол на Рама дека е за поздравување фактот што меѓу двете земји немало и нема ниедно отворено прашање, но напротив скоро сите успеси билезаеднички, и чекорот кон членството во НАТО и дури сега патот кон интеграцијата во Европската Унија.

Како што инфромираат од Кабинетот Груби и Рама разговарале и за спорот што во последните месеци се реактуализира меѓу Македонија и Република Бугарија и се согласиле дека проблемите и отворените прашања меѓу соседите треба да се надминат само преку дијалог.

„Двајцата соговорници, првиот вицепремиер Груби и премиерот Рама ја пофалија досегашната посветеност на дијаспората од Северна Македонија, бидејќи за помалку од еден месец повеќе од 130.000 луѓе одговорија позитивно на поканата за регистрација“ – стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

Досега повеќе од 650.000 луѓе во Хрватска сами се попишале преку интернет

А1он

Попис 2021 – за девет дена попишани над половина милион граѓани

Ана Ололовска

Попишани над 400 000 граѓани, само вчера 111 186

Ана Ололовска

ДЗС: Попишани вкупно 419.485 лица, 129.614 домаќинства и 173.439 станови

Ана Ололовска

ЕК: Очекуваме од сите да учествуваат конструктивно во пописот

А1он

ДЗС: Техничките пречки во пописот не се должеа на интернет конекцијата

А1он