rama

Регион

Рама пречека пратка вакцини од Фајзер, најави 360.000 дози од Астразенека преку „пријателска земја“

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама вечерва на меѓународниот аеродром во Тирана, пред пристигнувањето на 7.020 вакцини од Фајзер, најави дека добил ветување со допис од друга
Регион

Рама: Не повлекувам ништо од тоа што го кажав за ЕУ во однос на вакцините

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана, по неговите последови критики кон Европска Унија за нејзината политиката околу
Регион

Рама жестоко кон ЕУ: Нè оставивте да чекаме

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама ја критикуваше ЕУ за дистрибуција на вакцини против коронавирусот, велејќи дека Унијата ги оставила земјите од Западен Балкан да чекаат резерви
Регион

Косово има проблеми со себе, домашната политика стана надворешна и обратно, вели Рама

А1он
Еди Рама остро реагираше по изјавите на вршителката на должноста претседател на Косово, Вјоса Османи, дадени за време на нејзината официјална посета на Тирана. Рама
Регион

Рама: Ги презедовме сите мерки за справување со пандемијата, а опозицијата нема да дојде на власт како сојузник на коронавирусот

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама од собраниска говорница рече дека Албанија ги презела сите потребни мерки за справување со Ковид-19,отфрлајќи ги обвинувањата на опозицијата дека Владата
Македонија

Заев, Вучиќ и Рама утре потпишуваат Меморандум за соработка во борбата против Ковид-19

А1он
Северна Македонија, Србија и Албанија утре ќе потпишат Меморандум за разбирање и соработка во борбата против Ковид-19. Како што соопштија од кабинетот на српскиот претседател
Регион

ВИДЕО: Еди Рама прозборе српски во порака на поддршка за Ѓукановиќ

А1он
Пред претстојните избори во Црна Гора, албанскиот премиер Еди Рама со видеопорака на три јазика го поддржа актуелниот црногорски претседател Мило Ѓукановиќ пред претстојните избори
Свет

Рама се слушнал по телефон со Лавров околу белоруската криза

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама, во својство на претседавач со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), оствари 30-минутен телефонски разговор со шефот на руската
Регион

Рама приватно ќе го пречека Милановиќ, неговиот поранешен советник

А1он
Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, во наредните два дена ќе престојува во приватна посета на Албанија, по лична покана на премиерот Еди Рама, јавува МИА.