Рама: Бугарија ја блокира Македонија за свои интереси

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Бугарија го блокирала процесот на евроинтеграција на Северна Македонија за свои интереси.

Ваква оценка тој изнел гостувајќи во телевизиска емисија кога зборувал за очекувањата на меѓувладината конференција.

– Погледнете што се случува сега, во моментот кога нештата се готови, излегува Бугарија и ја блокира Македонија. Зошто Бугарија ја блокира Македонија? Ја блокира за свои интереси. Ја блокира заради своја внатрешна динамика таму и ја држи Македонија во заложништво изјавил Рама во интервју за „Визион плус“, пренесуваат албанските медиуми.

Но, Рама оди понатаму, велејќи дека доколку Швајцарија го имаше името Албанија или Северна Македонија и неа ли ќе и беше кажано: „не можете да влезете побрзо“

-Ако Швајцарија е именувана како Албанија или Северна Македонија и доколку сè што има Швајцарија донесе тука, сè, но вие сте Албанија и Северна Македонија, не можете да влезете побрзо, изјавил Рама.

Би можело да ве интересира

Вакцините „Фајзер“, донација од Бугарија пристигнаа во земјава

Рама: Албанија и Македонија, станаа како ликовите во „Чекајќи го Годо“

Османи: Вестите од Бугарија не се охрабрувачки, ќе мора да се почека на политичка влада

Стоев: Наша заедничка цел е Македонија да почне преговори за членство во ЕУ

Катерина Павлова-Николовска

Нема да водиме политика на конфронтација кон Македонија вели кандидатот за премиер на Бугарија

Џамбаски за Резолуцијата: Ако се почитуваат црвените линии не може да функционира историската комисија

Катерина Павлова-Николовска