studenti

Македонија

(ВИДЕО) Стојаноски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ бара зголемување на сумата на студентски оброк од 120 на 160 денари

А1он
„Предмалку учествувавме на средбата во Собранието што беше организирана од пратеничката група на СДСМ која беше и предлагач на спорниот закон за што имаше денеска
Видео Македонија

ВИДЕО: Нашиот сув леб за вашите бифтеци – Ајде да се смениме, протест на студентите пред Собранието

Анита Петровска Рајковиќ
Сув леб и зденка, паштета – ова се секојдневните оброци кои ги добиваат студентите во студентските домови во Скопје. И како тоа да не беше
Македонија

ВИДЕО: Студентите до пратениците, ајде да ги замениме оброците

А1он
Пред Собранието почна протестот на студентите. „Кризите во кои се наоѓа Македонија, молкот од страна на студентите и пасивноста на студентските организации – се мотивација
Македонија

„Никој не не прашува ништо“ – Студентите гневни на мерките за штедење, државата бара од нив да имаат разбирање

Орце Костов
Студентите се гневни на рестриктивните мерки за штедење на електрична енергија во студентските домови со кои им се забрани користење на дополнителни грејни тела и
Регион

Студентите во Атина на протест за распоредувањето на универзитетската полиција

А1он
Мирен протест во универзитетскиот кампус во Атина, одржуваат од рано утрово студенти во знак на протест за одлуката да започне со работа универзитетската полиција, а
Македонија

Стипендии за студии во Романија за академската 2022/2023 година

А1он
Министерството за образование и наука информира дека Министерството за надворешни работи на Романија почна програма за стипендирање странски државјани за академската 2022/2023 година. Стипендиите се
Македонија

Повторен конкурс за прием на студенти во државните студентски домови

А1он
Министерството за образование и наука објави повторен конкурс за прием на студенти запишани на додипломски студии во државните студентски домови и други објекти за сместување
Македонија

Студиските програми на ФЕИТ добија акредитација од германска агенција

А1он
Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ доби меѓународна акредитација од Агенцијата за акредитација на студиски програми од областа