kiril bozinovski

Македонија

Лапе: Обвинителството најверојатно ќе поднесе жалба за условната казна на Божиновски

А1он
Автор: Петар Клинчарски По изрекувањето на пресудата за „Талир 2“, застапникот на обвинението, обвинителот Љубомир Лапе, истакна дека по добивањето на писмената пресуда, ќе се
Македонија

ВИДЕО: Ленче Ристоска дојде без службеното возило и стручен соработник од СЈО

Васко Маглешов
Обвинителката Ленче Ристоска утрово првпат се појави во судот без придружба на стручни соработници и без возило на СЈО. Таа не сакаше да даде изјава
Македонија

Јанакиески и Божиновски остануваат во притвор

А1он
Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје донесе одлука да ги одбие жалбите за притворот на ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и поранешниот генерален
Македонија

Стефанова: Јанакиески и Божиновски се спремале за бегство

А1он
Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се подготвувале да бегаат. До вакви сознанија дошло Специјалното јавно обвинителство кое што веднаш побарало од Судот да им биде
Македонија

30 дена притвор за Јанакиески и Божиновски

А1он
Мерка притвор од 30 дена им е определен на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски,
Македонија

Претрес во домот на Кирил Божиновски, поранешен генерален секретар на Владата

А1он
Полицијата врши претрес во домот на Кирил Божиновски, осомничен од Специјалното јавно обвинителство. Од МВР и од СЈО ниту ја потврдуваат ниту ја демантираат информацијата.