greko

Македонија

ГРЕКО: С. Македонија на задоволувачки начин ги спроведува препораките на Групата земји против корупцијата

А1он
Групата земји против корупцијата (ГРЕКО), независна експертска група на Советот на Европа, во Извештај објавен денеска во Стразбур, оценува дека од 19-те препораки содржани во
Македонија

ВИДЕО: Македонија се помести од дното на борбата со корупцијата, оценува ГРЕКО

Искра Манојлоска
Новиот извештај на ГРЕКО нотира напредок во борбата со корупцијата во Македонија. „Ја напуштивме групата на глобално незадоволителни држави. Ова е голем упех за нас
Регион

ГРЕКО: Србија нема применето седум од 17 препораки, а 10 делумно имплементирала

А1он
Србија до крајот на 2019 година не спровела седум од 17-те препораки на Групата на држави против корупцијата (ГРЕКО), додека делумно применила 10 препораки, се
Свет

ГРЕКО предупредува на пораст на корупцијата во здравството поради пандемијата со Ковид-19

А1он
Групата земји против корупцијата на Советот на Европа (ГРЕКО) денеска предупреди на ризиците од пораст на корупцијата поради пандемијата со Ковид-19 во секторот здравство и
Свет

Неадекватниот напредок и недостиг на транспарентност ја попречуваат борбата против корупцијата во Унгарија

А1он
По посетата на високо ниво во Будимпешта од страна на Групата земји против корупцијата (ГРЕКО) при Советот на Европа, Унгарија треба да и ги претстави
Македонија

(ВИДЕО) Стоилковски: ГРЕКО потврди, Македонија е дувло на криминал и корупција

А1он
„Владата тоне во корупција. Како никогаш порано таа е широко распространета од врвот па до најниско ниво на владиниот ешалон. Корупција која изразена во бројки,
Македонија

(ВИДЕО) Стоилковски: Промената на името не го решава проблемот со корупцијата

А1он
„Македонија е претворена во дувло на криминалот и корупцијата, а тоа доби потврда и од ГРЕКО, групата на држави во борба против корупцијата при Советот
Македонија

ГРЕКО: Македонија спровела само шест од 19 препораки за борба против корупцијата

А1он
ГРЕКО, телото за борба против корупција на Советот на Европа, во својот најнов извештај за Македонија оценува дека „нема опиплив напредок“ во оваа област. Телото
Македонија

Влада: Усвоена информацијата за реализација на препораките на ГРЕКО

А1он
Владата ја разгледа и усвои Информацијата за реализација на препораките на ГРЕКО (Група на држави против корупција) на Советот на Европа дадени со Извештајот за