ВИДЕО: Македонија се помести од дното на борбата со корупцијата, оценува ГРЕКО

Од:

Новиот извештај на ГРЕКО нотира напредок во борбата со корупцијата во Македонија.

„Ја напуштивме групата на глобално незадоволителни држави. Ова е голем упех за нас како држава и Влада“, рече вицепремиерот Љупчо Николовски.

Тој заедно со министерот за правда Бојан Маричиќ на заедничка прес конференција објаснија што значи новата оценка на ГРЕКО.

„Телото на Советот за Европа, ГРЕКО, на вчерашната пленарна седница нотираше значаен и суштински напредок во делот на исполнување на препораките во четвртиот круг на евалуација.

Станува збор за 19 препораки кои беа објавени во 2014 година и се однесуваат на спречување корупција во Парламентот, судството и обвинителството“, рече Николовски.

Според Маричиќ, сега Македонија е чекор поблиску до ЕУ, но сепак работата не завршува тука.

„ГРЕКО го констатира фактот дека во последните два мандати, министрите за правда не присуствуваат на седниците на Судскиот совет, како и со новиот Закон за Судски совет, правото на глас на министерот за правда во ова тело е одземено. Сепак ГРЕКО остана на ставот дека оваа препорака ќе се смета за исполнета кога ќе се измени Уставот, каде е утврдено дека министерот за правда учествува во работата на Судскиот совет“, рече Маричиќ.

Би можело да ве интересира

Александар Видиновски е нов портпарол на Министерството за правда

Ана Ололовска

Владата го одобри Општиот протокол за спортски натпревари во услови на пандемија

Жарко Настоски

Неколку разрешувања и именувања на денешната владина седница

А1он

Владата ја одобри набавката на лекот Ремдесивир

А1он

Маричиќ на онлајн средба со еврокомесарот за правда Рејндерс: Сите реформи ќе бидат реализирани во блиска координација со ЕУ

Ана Ололовска

Владата преку видео-конференциска комуникација ќе ја одржи 16-тата редовна седница

Ана Ололовска