Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Изложба на Петар Хаџи Бошков на археолошкиот локалитет Стоби

А1он
Во сабота, на 18 септември, во 18 часот (вратите на локалитетот се отвораат во 17.30 часот) на античкиот локалитет „Стоби“ ќе биде отворена голема изложба
Култура

Еднаш месечно бесплатен влез во музеите и историските локалитети во Охрид

А1он
Објектите под ингеренција на Националната установа „Завод и Музеј – Охрид“ во периодот надвор од туристичката сезона еднаш месечно ќе бидат слободни за посета, односно
Култура

Затворена јубилејната 35-та ликовна колонија св.Јоаким Осоговски

А1он
Нови 16 вредни ликовни уметнички дела се создадени на годинашната Меѓународна ликовна колонија св.Јоаким Осоговски што траеше една недела во прекрасниот амбиент на манастирскиот комплекс
Култура

Книга за арс-поетичките компоненти во творештвото на Блаже Конески

А1он
„Арс-поетичките компоненти во творештвото на Блаже Конески“ е насловот на книгата студии од литературниот критичар, есеист и книжевен научник д-р Веле Смилевски. Книгата се појави
Култура

Со премиерата „Грдиот“ вечер почнува „Гола месечина“

А1он
Со премиера на комедијата „Грдиот“ од НУ „Театар Комедија“ во режија на Ирена Стеријовска вечерва во 21:00 часот во Спортскиот центар „Ново Лисиче“ почнува традиционалниот
Култура

Триесетгодишниот јубилеј на „Оро без граници“ ќе се заокружи со две фестивалски вечери

А1он
Со две фестивалски вечери, утре и задутре во Куршумли Ан ќе биде заокружен 30-годишниот јубилеј на фестивалот „Оро без граници“. Помеѓу активностите кои се најдоа
Култура

Промоција на книгата „Прилози за историјата на социолошката методологија“ од Петре Т. Георгиевски

А1он
Книгоиздателството „Матица македонска“ од Скопје денеска ќе ја промовира книгата „Прилози за историјата на социолошката методологија“ од проф. д-р Петре Т. Георгиевски. Во своето најново