dramski teatar

Култура

Драмски театар добитник на една од двете награди кои ги доделува „Јоакимфест“ во Крагуевац

А1он
Стручното жири на 17-то издание на Меѓународниот фестивал „Јоакимфест“ во Крагуевац кој се одржуваше од 7 до 12 октомври 2022 година, од двете награди кои
Култура

Драмски театар Скопје на фестивалот „Мал театарски формат“ во Зајечар со монодрамата „Кармен“

А1он
Драмски театар Скопје вечерва, 12 октомври со монодрамата „Кармен“ ќе гостува на фестивалот „Мал театарски формат“ кој се одржува од 11 до 15 октомври 2022
Култура

Драмски театар ќе гостува на „Јоакимфест“ во Крагуевац со „My name is Goran Stefanovski“

А1он
Драмски театар Скопје на 11 октомври ќе гостува на Меѓународниот фестивал „Јоакимфест“ во Крагуевац кој се одржува од 7.10. до 12.10.2022г. со претставата „My Name
Култура

Две награди за претставата „Се викам Горан Стефановски“ на Драмски театар на фестивалот во Ниш

А1он
Драмски театар Скопје, на театарскиот фестивал „Театар на раскршќу“ во Ниш освои две престижни награди. Награда за најдобра претстава и награда за режија. Наградата за
Култура

Три фестивалски награди за претставата „Кармен” на Драмски театар

А1он
Биљана Драгиќевиќ-Пројковска за улогата на Кармен ја доби наградата за најдобра актерка на фестивалот „Македонско културно лето“ во Пустец, Р Албанија. Дејан Пројковски ја доби
Култура

50-та изведба на претставата „Странци“ во Драмски театар Скопје

А1он
Пред четири години, на 12.5.2018 година за првпат на сцената на Драмски театар се одигра претставата „Странци“, во режија на Нела Витошевиќ, работена според сценариото
Култура

Драмски театар се прости со четири великани – Ристо Стефановски, Сабина Ајрула Тозија, Видосава Грубач и Мајда Тушар

А1он
Вчера на пладне Драмски театар се прости со четири негови великани. „Ги испративме достоинствено, со говори, колажи од фотографии, видео инсерти од претстави. Се потсетивме
Култура

Почина Ристо Стефановски, театролог и долгогодишен директор на Драмскиот театар

А1он
Почина Ристо Стефановски, долгогодишен директор на Драмскиот театар Скопје (1957-1983). Од Драмскиот театар соопштија дека за датумот на комеморацијата дополнително ќе информираат. Кратка биографија Ристо