goran stefanovski

Култура

Есеистиката на Горан Стефановски ги обедини македонистите и јужнославистите од Љубљана, Загреб и Скопје

А1он
Есеистиката на Горан Стефановски ги обедини македонистите и јужнославистите од Љубљана, Загреб и Скопје. На настанот којшто денес, по повод 70 години од раѓањето на
Култура

Промоција на книгаta за деца „Бушава азбука“ од Горан Стефановски и Душан Петричиќ

А1он
Културно-Информативниот Центар – Скопје ќе ја промовира култната книга за деца „Бушава азбука“ од Горан Стефановски и Душан Петричиќ на издавачката куќа Чудна Шума. Kултната
Култура

Промоција на италијанскиот превод на Горан Стефановски во Ватикан

А1он
Во Амбасадата на Македонија при Светата Столица вчера се одржа прием во пресрет на новогодишните и божиќните празници, на кој беше промовирам италијанскиот превод на
Култура

Споменикот на Горан Стефановски тргна од Лондон

А1он
„Клупата на Горан Стефановски“, малото, но сепак големо спомен обележје на македонскиот литературен лауреат, го започнува патешествието од Лондон до Скопје, информираат од Општина Центар.
Култура

Избрани драми од Горан Стефановски на Саемот на книгата

А1он
На Саемот на книгата „Полица“ го промовира своето ново издание, драмски избор од Горан Стефановски, кој ги опфаќа драмите: „Диво месо“, „Лет во место“, „Хај-фај“,
Култура

Со емотивно видео одбележан роденденот на драмскиот писател Горан Стефановски

А1он
На денешен ден, пред 68 години во Битола е роден Горан Стефановски. Поради состојбата предизвикана од кризата со коронавирусот, а со цел достоинствено одбележување на
Видео Култура

ВИДЕО: Горан Стефановски седнат на клупа во Дебар Маало ќе ги чека сите намерници на муабет

А1он
Дебар Маало денес го славеше животот на писателот и драматург Горан Стефановски. Актери, драматурзи, режисери и по некој политичар заедно со семејството и многубројни дебармаалци
Култура

Ќе се подига споменик на Горан Стефановски во Дебар Маало

А1он
Советот на Општина Центар денеска на 23-тата седница ја прифати иницијативата на МАНУ за поставување спомен-обележје на Горан Стефановски. Споменикот на познатиот драмски автор и