Zaev

Македонија

Заев по средбата со Рот: Продолжува одличната соработка со Германија и недвосмислената поддршката за нашите интеграциски процеси

А1он
Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Бујар Османи, попладнево во Берлин се сретнаа со државниот министер за Европа во МНР на Германија, Михаел
Македонија

Премиерот Заев ќе донира амбулатно возило за потребите на струмичката болница

А1он
Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче, денеска ќе ја посетат ЈЗУ Општа болница Струмица каде ќе имаат средба со директорот на болницата
Македонија

Заев: Ќе се интензивираат градежните активности и во високоградбата

А1он
Претстои период на интензивирање на севкупните градежни активности во земјава и покрај нискоградбата, што претежно ја финасира државатa преку капиталните инвестиции, ќе се раздвижи и
Економија

ВИДЕО: 17.2 милиони евра ќе бидат поделени на 400 компании за помош од ковид-кризата

Искра Манојлоска
Вкупно 400 компании ќе добијат 17,2 милиони евра финансиска поддршка, соопшти премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција во Владата. „Целта е модернизација на процесите,
Македонија

Заев: Легитимно право е на опозицијата е да коалицира со кого сака

А1он
Премиерот Зоран Заев вели дека легитимно право е на опозицијата како и со кого ќе коалицира, но најавената можна коалиција на ВМРО-ДПМНЕ со Алијанса на
Македонија

Заев: Лично поддржувам легализација на канабис

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев изрази поддршка за декриминализацијата на марихуаната, која е почната во Собранието. „Верувам дека во иднина ќе се створи амбиент, лично поддржувам и
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Ќе се обидеме пред вторник да постигнеме решение за спорот со Бугарија

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев вели дека овие денови ќе се интензивираат преговорите со Бугарија и дека Владата ќе се обиде пред вторник да постигне решение. „Вистински
Економија

ВИДЕО: Здравството приоритет на предлог Буџетот за идната година

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев вели дека новиот предлог буџет за 2021 година ќе биде буџет за економска стабилност и економски раст. „Поддршка на здравствениот сектор е
Македонија

Заев: Нашите уметници и музичари со поддршка за кампањата „Носам маска“

А1он
Премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук профил сподели видео со поддршка од страна на уметниците и музичарите.за кампањата за носење маска за подигање на јавната