han

Македонија

Хан и Рикер доаѓаат во Скопје на средби со државниот врв и со опозицијата

А1он
Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утре доаѓа во Скопје на средби со државниот врв и со лидери на политички партии. Хан ќе се сретне со
Македонија

Хан: Одлагањето на преговорите со Македонија може да има драматични последици

А1он
Eврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, ги предупредува земјите членки на ЕУ дека повторно одлагање на преговорите за Македонија и за Албанија би можело да има
Македонија

Хан: Преспанскиот договор може да поттикне решенија и за другите конфликти во регионот

А1он
Преспанскиот договор меѓу Северна Македонија и Грција може да поттикне решенија и на другите отворени прашања на Балканот, вели еврокомесарот за проширување и соседска политика
Свет

Хан: Заедничка цел на двете страни на Атлантикот е да се донесе Балканот во ЕУ

А1он
Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан се состана со меѓународните партнери во Вашингтон за да се вклучат во широк спектар прашања како што
Македонија

Видео: Хан и Могерини со пофалби, но и со потсетување дека не се завршени обврските

Anela Petrova
Има напредок, но сепак треба уште многу да се одработи, е пораката што денеска ја испратија европските лидери на средбата со премиерот Зоран Заев. Шефицата
Македонија

Заев-Хан: Очекуваме и веруваме дека од јуни Република Северма Македонија ќе почне да испишува европска иднина

Anela Petrova
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во рамки на еднодневната посета на Брисел, денеска оствари средба и со Комесарот за проширување и
Македонија

Оптимизам во Брисел за ЕУ преговори и поттик да се продолжи со реформите

А1он
Иако е сѐ уште неизвесно дали земјите членки ќе дадат конечен датум за почеток на преговорите со Македонија, засега во ЕУ владее оптимизам дека целта
Регион

Хан: Се надевам на обнова на дијалогот меѓу Белград и Приштина

А1он
Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан денеска во Букурешт изрази надеж дека дијалогот меѓу Белград и Приштина повторно ќе биде обновен. – Се надевам дека