Средби на Димитров со Хан, Дендиас и Бартоло, во фокусот на разговорите нашата европска иднина

Од:

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска на маргините на Минхенската безбедносна конференција оствари билатерални средби со еврокомесарот за буџет и администрација Јоханес Хан, со шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас и со министерот за надворешни работи на Малта Еварист Бартоло.

“Еден мал рекапитулар од досегашното учество на Минхенската безбедносна конференција – прво панел за ЕУ перспективите и улогата на ЕУ на Балканот, една инспиративна сесија.

Моите главни пораки: дека ние сме како една соба во европската куќа која што не вклучена во системот на греење, струја, правилата на куќата и дека ова мора да го решиме заедно.

На политиката на проширување и треба еден нов мотор од оние како што ги прави BMW, компанијата чија што фондација го организираше панелот”, изјавил Димитров.

Како што соопшти МНР, во фокусот на разговорот со еврокомесарот Хан беше буџетот на ЕУ и преговорите околу повеќегодишната финансиска рамка, со акцент на зголемување на европските фондови за земјите од регионот на Западен Балкан.

На средбата со грчкиот министер Дендиас, како што се наведува, се разговараше за поддршката која Грција ја дава во постигнување на нашата цел, што поскоро отпочнување на пристапните преговори со ЕУ, како и за запазување на континуитетот во имплементирањето на обврските од Преспанскиот договор од двете страни.

Би можело да ве интересира

Османи: Никогаш не сме биле поблиску до Трета светска војна

Орце Костов

МНР формираше кризен штаб: Македонските државјани може да заминат од Израел само преку аеродромот во Тел Авив

Орце Костов

МНР апелира да се избегнуваат патувања во Израел и регионот

Македонската амбасадорка итно повикана во бугарското МНР: „Лажни се изјавите на македонските политичари“

Орце Костов

МНР го осуди нападот врз цивилите во Газа: Ова е кршење на меѓународното право

Орце Костов

МНР: Ниту едно ДКП нема инструкции да доставува ноти до земјите на акредитација

Горан Наумовски