Хан: Горд сум што придонесов за успехот на Преспанскиот договор

Од:

Поранешниот еврокомесар за проширување, денеска задолжен за буџетот на ЕУ, Јоханес Хан, за МИА се присети на кратко на потпишувањето на Преспанскиот договор пред две години и уверува дека Северна Македонија е на добар пат кон ЕУ.

-Пред две години, премиерите на Грција и Северна Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев потпишаа навистина историски договор. Се сеќавам многу добро на овој ден крај преспанското езеро, овој уникатен миг кој отвори пат за нов, пријателски однос помеѓу две земји кои со децении водеа горчлив спор, се присети Хан за МИА.

Иако процесот беше во рацете на Обединетите Нации и медијаторот Метју Нимиц, еврокомесарот Хан активно помагаше во олеснувањето на дијалогот помеѓу Скопје и Атина, раскажуваат дипломатите кои го следеа процесот од самиот почеток.

Решавањето на спорот со Грција беше клучен услов да се надмине блокадата во ЕУ за отпочнување на преговорите и влезот во НАТО.

-Преспанскиот договор означува храброст, визија, политичко лидерство и помирување и испраќа позитивен сигнал за регионот и пошироко, вели поранешниот прв човек на политиката на проширување на ЕУ.

Тој се присети на процесот на преговори помеѓу двете страни како “макотрпна работа и долги преговори за суптилни детали“, воден од министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕиас.

-Договорот беше клучен елемент за земјите членки на ЕУ да дадат зелено светло за отворањето на преговорите со Северна Македонија, која е сега на добар пат кон ЕУ. Горд сум и среќен што придонесов со мојот тим за овој успех кој отвори нови перспективи за луѓето од двете страни на границата. Пред сѐ, би сакал да им оддадам чест на сите што работеа за овој успех, одлика на вистински европски дух, надминување на споровите, преминување на границите и соработка за заедничка и мирна иднина, изјави Хан.

По пет години поминати на проширувањето, комесарот Хан сега е целосно посветен на изнаоѓање уште потежок компромис во ЕУ: договор за долгорочниот буџет на Унијата во време на најголемата економска криза на континентот по втората светска војна.

Би можело да ве интересира

Бесими-Хан: Направени се суштински реформи во управувањето со јавните финансии во Република Северна Македонија

Ковачевски – Фрагојанис: Односите со Грција се издигнуваат во стратешко партнерство за силно економско поврзување

А1он

Односите меѓу С. Македонија и Грција во нагорна линија во 2021 година

Ана Ололовска

Радев до Мицотакис: Договорот од Преспа и Договорот за пријателство да станат дел од преговарачката рамка на Северна Македонија со ЕУ

А1он

Дендиас: Проблемите на Договорот од Преспа се очигледни, но договорите мора да се почитуваат

Ана Ололовска

Ципрас му се заблагодарил на папата Франциск за споменувањето на Договорот од Преспа

Ана Ололовска