oktoberfest

Магазин

Редици во Минхен пред почетокот на фестивалот на пивото – Октоберфест

А1он
Жителите и посетители на Минхен нетрпеливи да присуствуваат на првиот Октоберфест од 2019 година формираа долги редици рано утринава, неколку часа пред да се отвори
Магазин

„Октоберфест“ дефинитивно откажан, втора година по ред

А1он
Најголемиот и најпознат светски фестивал на пивото, „Октоберфест“, кој требаше да се одржи од 18 септември до 3 октомври во Минхен, е откажан втора година
Магазин

И оваа година, најверојатно, ќе мине без „Октоберфест“

А1он
Најголемата забава на отворено во Германија, минхенскиот Октоберфест, веројатно, ќе биде откажан и оваа година. Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтер не верува дека оваа светски
Магазин

Откажан годинашниот Октоберфест

А1он
Овогодишниот Октоберфест е отказан поради пандемијата на новиот коронавирус, соопштија властите во германската покраина Баварија. Познавачите оценуваат дека откажувањето на светски познатиот пиво-фестивал, ќе има
Свет

Заврши минхенскиот Октоберфест, испиени 7,3 милиони литри пиво

А1он
Денеска заврши минхенскиот „Октоберфест“, најголемиот светски фестивал на пиво, чии посетители испија повеќе од седум милиони литри пиво. Според организаторите, двонеделниот Октоберфест годинава го посетија
Свет

Електричните скутери делумно забранети на Октоберфест

А1он
На годинешниот Октоберфест, користењето електрични скутери ќе биде ограничено, поради загриженоста дека возачите можеби ќе одлучат да ги возат и во пијана состојба. Како што
Спорт

Тренерот на Баерн им порача на фудбалерите да не одат сами на „Октоберфест“

А1он
Од овој викенд Баварија повторно живее во знакот на фестивалот на пивото „Октоберфест“. Но, по се изгледа на него нема да присуствуваат фудбалерите на Баерн