germanija

Свет

ВИДЕО: Трескавична потрага по исчезнатите по полавите во Германија и во Белгија

А1он
Спасувачките екипи се во трка со времето во потрагата по исчезнатите во поплавите кои зафатија голем дел од западна Европа, а најсилно ги погодија Германија
Свет

Единаесет жртви во поплавите во Белгија, во Германија над илјада се водат како исчезнати

А1он
Бројот на жртви од поплавите во јужниот дел на Белгија, најголеми во последните 20 години, се искачи на 11 лица, јавија белгиските медиуми. „Властите ја
Свет

ВИДЕО: Десетици загинати во катастрофалните поплави во Германија, луѓето чекаат спас заробени на покривите

А1он
Нови снимки од катастрофалното невреме во Германија и Белгија, кое предизвика поплави незапаметени во последните сто години, постојано се објавуваат на социјалните мрежи, сведочејќи за
Свет

(ВИДЕО) Хаос во Германија: поројни дождови, поплави и урнати куќи, најмалку четворица загинати и над 50 исчезнати

А1он
Најмалку четири лица, меѓу кои и двајца пожарникари, загинаа во Германија, а околу 50 лица се водат како исчезнати откако шест куќи во регионот Ајфел
Свет

Во Германија се случи првата „кибер катастрофа“ во светот

А1он
Локалните власти во германската област Анхалт-Битерфелд, една од 11-те во североисточната држава Саксонија-Анхалт, соопштија дека се наоѓаат во вонредна состојба откако хакери ги парализирале нивните
Свет

Германија се сомнева дека Ал Каеда стои зад самоубиствениот бомбашки напад во Мали

А1он
Германија ги испитува тврдењата на исламистичката терористичка група ЈНИМ дека стои зад минатомесечениот самоубиствен бомбашки напад врз воениот конвој на ОН, предводен од германски трупи
Економија

Пандемијата го запре растот на големите германски градови

А1он
Пандемијата на коронавирусот го запре растот на големите германски градови, се наведува во анализата на Центарот за истражување на животната средина Хелмхолц. „Причината за тоа
Свет

Германија издала 2.400 визи на Авганистанци и нивни роднини кои работеле за воениот персонал

А1он
Германските власти соопштија дека досега им издале 2.400 визи на лица од Авганистан и нивни роднини кои работеле за воениот персонал. Портпарол на Министерството за
Регион

Меркел најави три милиони вакцини за Западен Балкан

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска најави дека Германија ќе донира три милиони дози од вакцините против коронавирусот за земјите од Западен Балкан, пренесуваат медиумите. „Ќе
Свет

Меркел и Шпан ги молат Германците: Вакцинирајте се!

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за здравство Јенс Шпан повикаа на поголема вакцинација на населението поради брзото ширење на делта сојот на коронавирусот. На