germanija

Свет

Криминалците во Италија и Германија сè повеќе користат криптовалути

А1он
Криминалците во Италија и Германија сè повеќе користат криптовалути, соопшти царинската управа во Бон. „Употребата на криптовалути за плаќање преку Интернет во контекст на криминални
Свет

За германските демохристијани Авганистан е „најголемото фијаско“ во историјата на НАТО

А1он
Владеачките германски демохристијани денеска соопштија дека Авганистан е најголемото фијаско во историјата на НАТО, а канцеларката Ангела Меркел кажа дека одлуката за повлекување на војниците
Свет

Берлин се залага за изградба на единствена меѓународна позиција за Авганистан

А1он
Стратегијата за градење на односите со радикалното талибанско движење треба да се разработи на меѓународно ниво, ако е тоа воопшто можно, изјави за време на
Свет

Германските власти уапсија вработен во британската Амбасада за шпионирање за Русија

А1он
Германските власти уапсија вработен во британската Амбасада во Берлин под сомнение дека шпионирал за Русија, сооопшти германското Обвинителство. Случајот може да внесе дополнителни тензии во
Свет

Во пресрет на изборите, расте поддршката за германската СПД

А1он
Последната анкета, објавена денеска, покажува дека поддршката на гласачите за германските социјалдемократи (СПД) е на исто ниво со Зелените, и можно е популарниот кандидат на
Свет

Во Германија се намалува интересот за вакцинација, се повеќе вакцини завршуваат во отпад

А1он
Се повеќе германски провинции ги фрлаат вакцините во ѓубре, а сега планот е да се донира вишокот на посиромашните земји, наведува Дојче веле. Од почетокот
Свет

Вознемирувачки снимки на полициската бруталност во Берлин-ја фаќа за врат, па на земја

А1он
Специјалниот известувач на ОН за тортура, Нилс Мелцер издаде барање за добивање информација откако ја видел снимката со полициско насилство во Германија во текот на
Регион

ВИДЕО: Српски автобус се преврте во Германија, 19 патници се повредени

А1он
Автобус на српска транспортна компанија со 34 патници денеска се превртел на германскиот автопат А13, откако удрил во заштитната ограда, јавија локалните медиуми. Несреќата се
Свет

„Алијанц“: „Поплавата на векот“ ќе не чини 500 милиони евра

А1он
Се повеќе осигурителни компании ги објавуваат своите проценки за износот на штетите предизвикани од поплавите кои ја зафатија Германија по силното невреме. Лидерот на пазарот