tenk

Македонија

Груевски: Заев вршеше притисок врз судовите, одлуката на Врховен за „Тенк“ не е изненадување

Кристијан Ландов
За експремиерот Никола Груевски, сега азилант во Будимпешта, не е изненадување што Врховниот суд ја потврди неговата двегодишна затворска казна која му е изречна во
Македонија

Мицкоски во одбрана на Јанкулоска: Горде е осудена без докази бидејќи не одбра да биде слуга на Заев

Кристијан Ландов
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски застана во одбрана на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, откако, Врховниот суд и ја потврди четиригодишната затворска казна која
Македонија

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд и ја потврди казната за случајот „Тенк“

Кристијан Ландов
Врховниот суд по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна која и беше изречена на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана
Македонија

За Кацарска цел Судски совет гласал дека не треба да биде разрешена

Васко Маглешов
Членовите на Судскиот совет, одлуката за отфрлање на иницијативата за разрешување на судијката Добрила Кацарска ја донеле едногласно, дознава неофицијално „А1он“. Ова следува по изготвениот
Македонија

Нови 9 години затвор за Ѓоко Поповски за набавката на полициски возила

Васко Маглешов
Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години, поранешниот помошник – министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако во декември 2018,
Македонија

Унгарија вторпат одби екстрадиција на Груевски

А1он
Унгарија нема да го екстрадира поранешниот премиер и бегалец Никола Груевски ниту за настаните поврзани со крвавиот четврток, потврдија од Министерството за правда. „Примено е
Македонија

Продажбата на „мерцедесот“ на Груевски ќе го почека и Врховен

Васко Маглешов
Екстралуксузниот „мерцедес“, кој со противзаконското влијание го нарача бегалецот Никола Груевски, уште долго ќе остане гаражиран. По три дена барање одговор, од Владата за „А1он“
Македонија

Бубевски: Детето на Јанкулоска полни една година, недозволиво е и понатаму да се одложува издржувањето на казната

А1он
Заради правата на детето и на мајката, Врховниот суд донесе одлука со која издржувањето на затворската казна за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска
Македонија

Одложена затворската казна на Јанкулоска за „Тенк“

Мери Јордановска
Четиригодишната казна затвор за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска е одложена – ќе се чека на Врховниот суд да одлучи по барањата за
Македонија

Јанкулоска бара да биде разршена Кацарска за судењето за „мерцедесот“

Васко Маглешов
До Судскиот совет стигнала претставка за разрешување на судијката од Кривичниот суд во Скопје, Добрила Кацарска поднесена од сопругот на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана