tenk

Македонија

Нови 9 години затвор за Ѓоко Поповски за набавката на полициски возила

Васко Маглешов
Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години, поранешниот помошник – министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако во декември 2018,
Македонија

Унгарија вторпат одби екстрадиција на Груевски

А1он
Унгарија нема да го екстрадира поранешниот премиер и бегалец Никола Груевски ниту за настаните поврзани со крвавиот четврток, потврдија од Министерството за правда. „Примено е
Македонија

Продажбата на „мерцедесот“ на Груевски ќе го почека и Врховен

Васко Маглешов
Екстралуксузниот „мерцедес“, кој со противзаконското влијание го нарача бегалецот Никола Груевски, уште долго ќе остане гаражиран. По три дена барање одговор, од Владата за „А1он“
Македонија

Бубевски: Детето на Јанкулоска полни една година, недозволиво е и понатаму да се одложува издржувањето на казната

А1он
Заради правата на детето и на мајката, Врховниот суд донесе одлука со која издржувањето на затворската казна за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска
Македонија

Одложена затворската казна на Јанкулоска за „Тенк“

Мери Јордановска
Четиригодишната казна затвор за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска е одложена – ќе се чека на Врховниот суд да одлучи по барањата за
Македонија

Јанкулоска бара да биде разршена Кацарска за судењето за „мерцедесот“

Васко Маглешов
До Судскиот совет стигнала претставка за разрешување на судијката од Кривичниот суд во Скопје, Добрила Кацарска поднесена од сопругот на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана
Македонија

Затворот за Груевски за „мерцедесот“ стигна до Врховниот суд

Васко Маглешов
Кривичниот суд во Скопје потврди дека до највисокиот суд ги доставил списите за предметот „Тенк“, во кој што на двегодишна затворска казна беше осуден експремиерот
Македонија

Судот ѝ ja одложи четиригодишната затворска казна на Јанкулоска за „мерцедесот“

Васко Маглешов
Ексминистерката за внатрешни работи, Гордан Јанкулоска, добила одложување на извршувањето на четиригодишната затворска казна за случајот „Тенк“ на СЈО. Судот информира дека судија за извршување
Македонија

Судбината на „мерцедесот“ на Груевски ќе се знае по изборите

А1он
Судбината на „мерцедесот“ за чие што противзаконито влијание беше осуден експремиерот Никола Груевски, кој избега во Будимпешта, како и Гордана Јанкулоска и Ѓоко Поповски, ќе
Македонија

Џолев: Судот досега нема добиено никакво барање за аболиција

А1он
Судот досега нема добиено никакво барање за аболиција, ниту од обвинет, ниту од осудено лице, изјави денеска на брифинг со новинари претседателот на Кривичниот суд