tenk

Македонија

Апелација и ја намали затворската казна на Јанкулоска од 6 на 4 години

А1он
Апелацискиот суд во Скопје по одржаната јавна седница ја преиначи првостепената пресудата за ексминистерката Гордна Јанкулоска за случајот „Тенк“ со што е намалено времетрањењето на
Македонија

Затворската казна на Јанкулоска за „мерцедесот“ пред апелациските судии

А1он
Во Апелацискиот суд во Скопје се одржува одложената седница за жалбата на осудената ексминистерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска во предметот „Тенк“, во кој процес,
Видео Македонија

ВИДЕО: Адвокатите на Јанкулоска не дојдоа – седницата за казната одложена

А1он
Во Апелацискиот суд утрово беше одложена седницата на која требаше да се одлучува по жалбата на осудената Гордана Јанкулоска. Причина за одлагањето е тоа што
Македонија

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

А1он
В понеделник на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата на судијката Добрила Кацарска за
Македонија

Груевски може да бара азил по два основа, постапката би траела до 90 дена

А1он
Поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој избега во Унгарија, според унгарските закони, може да побара азил врз основа на два услова – ако има статус
Македонија

Флекенштајн: Тешко замисливо е Унгарија да му одобри азил на Груевски

А1он
Европратеникот Кнут Флекенштајн порача дека е тешко замисливо унгарските власти да му доделат азил на поранешниот премиер во бегство. -Тешко ми е да замислам дека
Видео Македонија

(ВИДЕО) Јанкулоска: Нема причина да ми се одреди притвор

А1он
„Јас ги почитувам мерките за претпазливост, не постои никаква причина да се преиначат. Нема причина да ми се одреди притвор“, рече поранешната министерка за внатрешни
Видео Македонија

(ВИДЕО) Спасовски: Одговорноста е кај тие што не одредиле притвор за Груевски

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека не размислува за оставка од функцијата по синоќешниот неуспешен обид на полицијата да го приведе експремиерот Никола