jankuloska

Македонија

За Кацарска цел Судски совет гласал дека не треба да биде разрешена

Васко Маглешов
Членовите на Судскиот совет, одлуката за отфрлање на иницијативата за разрешување на судијката Добрила Кацарска ја донеле едногласно, дознава неофицијално „А1он“. Ова следува по изготвениот
Македонија

Пресудата за „мерцедесот“ на Јанкулоска на преиспитување пред врховните судии

Васко Маглешов
Ако нема дополнителни промени во распоредот, судиите Фаик Арслани, Џемали Саити, Африм Фидани, Снежана Бајлозова и Јелица Крстевска месецов треба да одлучат за вонредното преиспитување
Македонија

(ВИДЕО) Кацарска: За Јанкулоска сум комуњарка, а не гледаат дека во државата има и професионалци

Васко Маглешов
Сопругот на Гордана Јанкулоска, кој е и нејзин адвокат, Влатко Илиевски, пред тричлената комисија од Судскиот совет, повеќе од еден и пол час ја објаснуваше
Македонија

Кацарска со двајца адвокати дојде во Судски за претставката од сопругот на Јанкулоска

Васко Маглешов
Судијката Добрила Кацарска со двајца адвокати дојде во Судскиот совет за претставката за разрешување. „А1он“ дознава дека Кацарска побарала седницата на која ќе ја испрашува
Македонија

Јанкулоска по стапките на Бучковски: Бара да не оди во затвор дури Врховен не одлучи

Васко Маглешов
Ако за 16 дена петмина врховни судии не одлучат за времената мерка на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, таа на 1 јули треба да
Македонија

Јанкулоска бара да биде разршена Кацарска за судењето за „мерцедесот“

Васко Маглешов
До Судскиот совет стигнала претставка за разрешување на судијката од Кривичниот суд во Скопје, Добрила Кацарска поднесена од сопругот на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана
Македонија

Судот ѝ ja одложи четиригодишната затворска казна на Јанкулоска за „мерцедесот“

Васко Маглешов
Ексминистерката за внатрешни работи, Гордан Јанкулоска, добила одложување на извршувањето на четиригодишната затворска казна за случајот „Тенк“ на СЈО. Судот информира дека судија за извршување
Македонија

Апелација и ја намали затворската казна на Јанкулоска од 6 на 4 години

А1он
Апелацискиот суд во Скопје по одржаната јавна седница ја преиначи првостепената пресудата за ексминистерката Гордна Јанкулоска за случајот „Тенк“ со што е намалено времетрањењето на
Видео Македонија

ВИДЕО: Адвокатите на Јанкулоска не дојдоа – седницата за казната одложена

А1он
Во Апелацискиот суд утрово беше одложена седницата на која требаше да се одлучува по жалбата на осудената Гордана Јанкулоска. Причина за одлагањето е тоа што
Македонија

Апелација одлучува по жалбата на Јанкулоска за „Тенк“

А1он
Апелацискиот суд Скопје денеска треба да одлучува по жалбата на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска за пресудата во случајот „Тенк“ на Специјалното јавно