Јанкулоска нема упатен акт за во затвор бидејќи Врховниот суд сè уште ја изработува одлуката

Од:

Врховен суд се уште ја изработува одлуката која ја донесе за предметот „Тенк“, а со која и ја потврди четиригодишната затворската казна на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, велат оттаму за „А1он“. Тие не знаат кога точно ќе биде финализирана и испратена од Кривичниот суд, од каде, потоа, судија за извршување на санкции ќе треба да и испрати упатен акт за во затвор на Јанкулоска.

dobivaj vesti na viber

„Во најкус можен рок ќе биде доставена, одлуката треба да биде формално изработена“, велат од Врховен суд.

Министерството за внатрешни работи и натаму презема оперативни мерки околу живеалиштето на Јанкулоска, нешто што осудената го оцени како опсада на зградата во која живее и вознемирување на нејзините соседи. МВР ќе треба да постапи во моментот кога ќе добие наредба од судот за спроведување на Јанкулоска.

Одлуката на Врховниот суд е донесена пред четири дена, а Јанкулоска одби да ја коментира истата. По гласините дека таа ќе ја напушти државата за да не ја издржи четиригодишната казна, таа за „А1он“ изјави дека е дома, со семејството, дека не и паѓа на памет да бега.

Со реакција на одлуката од судот се јави и бегалецот Никола Груевски кој сега е азилант во Будимпешта, оценувајќи дека премиерот Зоран Заев вршел притисок врз судовите, а потврдената казна за него не е изненадување.

Во одбрана на Јанкулоска застана и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој оцени дека таа е осудена без докази бидејќи одбрала да не биде слуга на Заев.

Би можело да ве интересира

Сопругот и адвокат на Јанкулоска: Нејзина главна мотивација е да се утврди кој прислушувал

Кристијан Ландов

Јанкулоска бара ослободителна за прислушувањето: Совеста ми е чиста, јас сум жртва на овој монструозен процес

Кристијан Ландов

Јанкулоска е сама во соба и иако сакаше, не работи во затворскиот весник

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Адвокатката на Јанкулоска: Спроведувањето во затвор е незаконско, таа не можеше да бара одлагање на казната

Кристијан Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Јанкулоска е жртва на политичка пресметка и нарачка на мафијашот Заев со опозицијата

Жарко Настоски

Јанкулоска спроведeна во затворот Идризово, нема да има контакт со сите затвореници

Кристијан Ландов