Мицкоски во одбрана на Јанкулоска: Горде е осудена без докази бидејќи не одбра да биде слуга на Заев

Од:

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски застана во одбрана на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, откако, Врховниот суд и ја потврди четиригодишната затворска казна која и ја изрече Апелациониот суд. Мицкоски тврди дека Јанкулоска е судена без докази, бидејќи одбрала да не му слугува на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев.

dobivaj vesti na viber

Мафијата на власт потроши над 8 милиони евра за службени возила, а за набавка на едно службено возило кое го користи…

Posted by Hristijan Mickoski on Петок, 18 септември 2020

„Мафијата на власт потроши над 8 милиони евра за службени возила, а за набавка на едно службено возило кое го користи власта на Заев, Гордана Јанкуловска ќе оди во затвор. Ја судеа без докази затоа што не одбра да биде слуга во скутот на Заев. Ова не е никаква правда, туку начин да се оттргне вниманието од вистинските скандали, криминали и неуспеси на мафијата на власт. Јанкулоска беше генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и тука таргетот не е Јанкуловска, туку ВМРО-ДПМНЕ. Оваа одлука на судот е ден по раскрвавената глава на Палевски, и откако целокупното судство и истото обвинителство ги пропушти и амнестираше сите скандали на мафијата. И не заборавајте, Горде е мајка на еден мал ангел, но и ова ќе помине, а срамот на Заев и мафијата за ваквата тортура ќе остане. Мафијата не треба да се плаши од освета, туку од правда, а таа ќе дојде“, напиша Мицкоски.

Врховниот суд по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна која и беше изречена на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. Со донесувањето на пресудата, Јанкулоска ќе треба да се упати на издржување на затворската казна.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски дејствува по наредба на Груевски, седницата на Извршен комитет е чиста фарса

А1он

Мицкоски до Ковачевски откако го одби за средба: Набргу денеска на сето ова ќе му дојде крај

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Костовски: Мицкоски освен неконструктивност не покажува ништо друго, изборите ќе бидат во 2024 година

А1он

Мицкоски: Сакаат да не натераат да се согласиме дека до 1945 сме биле Бугари, тоа нема да прифатиме

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ добива двајца нови потпретседатели

А1он

Мицкоски до Ковачевски: Водењето држава не се става во ексел табела, а кога сме кај табелите повторно сме меѓу најкорумпираните држави во Европа

Ана Ололовска