Нови 9 години затвор за Ѓоко Поповски за набавката на полициски возила

Од:

Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години, поранешниот помошник – министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако во декември 2018, скопска Апелација и’ го укина предметот. Поповски е осуден за злоупотреба на службената положба и овластување и го оштетил буџетот за над 450 илјади евра. Во затворот му се засметува и времето поминато во притвор.

dobivaj vesti na viber

Кацарска во мај 2018 го осуди Поповски на казна затвор од 9 години за набавката на 300 полициски возила. Тој го доделил тендерот на фирми чии понуди не биле економски најповолни.

„Со тоа е нанесена штета на МВР од огромни размери“, рече Кацарска пред Поповски кого го донесоа од затворот да ја чуе пресудата.

„Обвинетиот не можел, а да не знае кои се најповолни понуди, и покрај тоа ги повластил економските оператори“”, образложи Кацарска.

Судијката цитираше и извадоци од „бомбите“, каде што ексминистерката Гордана Јанкулоска кажува дека направиле финта за да бидат сите задоволни.

Поповски има право на жалба до Апелациониот суд.

Тој е осуден и за предметот „Тенк“ со набавката на „мерцедесот“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Адвокатката на Јанкулоска: Спроведувањето во затвор е незаконско, таа не можеше да бара одлагање на казната

Кристијан Ландов

Полицијата во станот на Јанкулоска, ќе ја спроведуваат во затвор

Кристијан Ландов

Врховен суд уште не го доставил предметот ,,Тенк” до кривичен, Арслани апелира на трпение

Ана Ололовска

МВР реагира на тврдењата на Јанкулоска дека е под опсада: Преземаме стандардни мерки

Ана Ололовска

Јанкулоска: Нема потреба од опсада на зградата во која живеам, ни на крај памет не ми паѓа да бегам

Кристијан Ландов

Јанкулоска за „А1он“: Дома сум, кој сака нека повели на кафе

Кристијан Ландов