Затворот за Груевски за „мерцедесот“ стигна до Врховниот суд

Од:

Кривичниот суд во Скопје потврди дека до највисокиот суд ги доставил списите за предметот „Тенк“, во кој што на двегодишна затворска казна беше осуден експремиерот и бегалец, Никола Груевски за набавката на „мерцедесот“. Тоа значи дека Врховниот суд сега ќе може да ја разгледува жалбата на адвокатите на Груевски за вонредно преиспитување на пресудата со која што беше осуден Груевски.

dobivaj vesti na viber

„Со оглед дека со доставата конечно се создадени услови за постапување по  предметот и по претходно доставениот вонреден правен лек од страна на  одбраната на обвинетиот Н. Г. , предметот „Тенк“, заедно со списите од раздвоената постапка, веднаш се доставени на надлежно постапување во  Врховниот суд на РСМ“, информира Кривичниот суд.

Врховниот суд петти месец не можеше да одлучува по жалбата на осудениот бегалец, Никола Груевски, бидејќи списите за предметот „Тенк“, во раздвоената постапка за ексминистерката Гордана Јанкулоска беа доставени на одлучување во Апелациониот суд во Скопје. На ова реагираа адвокатите дека е оневозможено правото на жалба. Од Кривичниот суд во Скопје појаснија дека жалбата на Јанкулоска која е редовен правен лек, има приоритет пред вонредниот правен лек кој што го поднел Груевски.

За Груевски судот на барање на СЈО определи притвор во неколку од предметите кои ги застапува, меѓу кои за „Титаник“, „Траекторија“, „ТНТ“, „Талир“…

Би можело да ве интересира

Украина: Убивме 780 руски војници во еден ден, уништени 2801 руски тенк

А1он

Чешката министерка се пошегува: Подарок за Путин за неговиот 70-ти роденден „тенк Томас“, вреден 1,30 милиони долари

А1он

(ВИДЕО) Русија го уништи главното оружје на Украина: Тенкови од Словенија произведени во Југославија

А1он

Германија нема да го снабдува Киев со модерни тенкови

А1он

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Предистрагата за високите бонуси на поранешните специјални обвинители не мрда од „мртва точка“

Кристијан Ландов