Унгарија вторпат одби екстрадиција на Груевски

Од:

Унгарија нема да го екстрадира поранешниот премиер и бегалец Никола Груевски ниту за настаните поврзани со крвавиот четврток, потврдија од Министерството за правда.

dobivaj vesti na viber

„Примено е известување дека Врховниот регионален суд донел конечна одлука дека не се исполнети законските претпоставки за екстрадиција на Никола Груевски, бидејќи на негово барање одобрен му е азил во Унгарија. Во согласност со актот бр. 38 за меѓународна правна помош во кривични предмети, лице на кое му е дадено азил нема да се екстрадира во државата од која избегал“, велат од Министерството за „А1он“.

Унгарија одби екстрадиција на Груевски по барањето за издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на СЈО, во којшто беше осуден за противзаконско влијание за набавка на „мерцедесот“.

Во кривичниот суд е закажана оценка на обвинението за организаторите на настаните од 27 април, во кој не е опфатен Груевски, бидејќи е недостапен за органите на прогонот.

Груевски речиси една година е во Будимпешта, а Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција сè уште води истрага како избегал и дали има помагачи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Лапе побара затвор за Божиновски и Груевски, а конфискација на партиското седиште и штабовите на ВМРО-ДПМНЕ

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески – три, Трајковски – четири за уривањето на „Космос“

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Адвокатот на Груевски за уривањето на „Космос“: Треба да биде ослободен, не сторил ништо

Кристијан Ландов

Груевски и Мијалков на црната листа на САД

А1он

Сијарто: Екстрадицијата на Груевски е правно, а не политичко прашање

Ана Ололовска

„Репортинг Демокраси“: На безгрижните денови на Груевски можеби им се ближи крајот

Ана Ололовска