danska

Македонија

Шефот на данската дипломатија Кофод очекува Македонија што поскоро да почне преговори за членство во ЕУ

А1он
Импресионирани сме од темпото со кое се одвиваат реформите во Северна Македонија и со нетрпение очекуваме што поскоро да почнат преговорите за членство на земјата
Свет

Данска ја забрани вакцината на „Џонсон и Џонсон“

А1он
Данска одлучи да не ја вклучува вакцината на Џонсон и Џонсон во својата програма за имунизација против Ковид-19, објавија локалните медиуми. Минатиот месец Данска прекина
Свет

ВИДЕО: Шефицата на данската агенција за лекови се онесвести пред камерите

А1он
Директорката на данската државна агенција за лекови Тања Ериксен денеска се онесвести за време на прес-конференција на која официјално објавуваше дека земјата престанува да ја
Свет

Данска ќе им ги подели вакцините „АстраЗенека“ на сиромашни земји

А1он
Данска размислува да ги дистрибуира вакцините против Ковид-19 на АстраЗенека на посиромашните земји откако ја стопира употребата поради загриженост за формирање на појава на тромози,
Свет

Чешка сака да ги купи вакцините „АстраЗенека“ што останаа неискористени во Данска

А1он
По одлуката на Данска целосно да прекине со употребата на вакцините „AстраЗенека“ против коронавирус, Чешка веднаш се понуди дека е подготвена да го земе вишокот
Свет

Данска перманентно ја прекинува употребата на вакцината на Астра Зенека

А1он
Данска целосно ја прекинува употребата на вакцината против Ковид-19 на Астра Зенека, јави денеска локалната ТВ 2, повикувајќи се на неименувани извори. Според ТВ 2
Свет

Данска воведе „ковид пасоши“ за внатрешна употреба, во Холандија ќе се тестираат посетители на влезовите од музеите

А1он
Данска од денеска почнува со користење на „ковид пасоши“ со цел да им помогне на „несуштинските компании“ повторно да се отворат кон клиентите. Сертификатот за
Свет

Во Данска два случаја на згрутчување на крвта кај пациенти кои примиле вакцина на АстраЗенека

А1он
Данските здравствени власти денеска пријави појава на згрутчување на крвта и церебрална хеморагија кај двајца членови на медицински персонал откако беа вакцинирани со АстраЗенека. Данскиот
Свет

Во Холандија 10 инциденти по вакцинација со АстраЗенека, во Данска жена со невообичаени симптоми

А1он
Холандската служба за контрола и надзор на реакција на лекови Фармаковиксиленс досега потврди 10 инциденти кај вакцинирани со АстраЗенека, а кои се евидентирани по владината