bela kuka

Свет

Белата куќа ја предупреди Украина

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ја предупреди Украина да не ја користи својата опрема за напади врз цели во Русија, изјави за Си-Ен-Ен портпаролот
Свет

Бела куќа: Пронајдени нови доверливи документи во гаражата на Бајден во Вилмингтон

А1он
Адвокатите на американскиот претседател Џо Бајден пронајдоа мала количина доверливи документи во неговата гаража во Вилмингтон, Делавер, соопшти денеска Белата куќа. По откривањето на десетина
Свет

Бајден ќе потпише закон за заштита на хомосексуални бракови, ќе организира и прослава

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден ќе потпише нацрт-закон со кој се гарантира федералната заштита на истополовите бракови, а законодавната пресвртница ќе ја прослави со илјадници гости
Свет

Бела куќа: Бајден ја поддржува Африканската унија да стане членка на Г20

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден планира на претстојниот самит меѓу САД и Африка да објави дека неговата администрација ја поддржува Африканската унија да се приклучи на
Свет

Белата куќа побара од републиканците да ја осудат изјавата на Трамп за Уставот на САД

А1он
Белата куќа ги осуди изјавите на Доналд Трамп, во кои тој тврди дека случајот на наводна изборна кражба дозволува суспензија на уставните одредби и ги
Свет

Белата куќа намени 13,5 милијарди долари за трошоци на греење на американските домаќинства со ниски примања

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ќе обезбеди 13,5 милијарди долари за домаќинствата со ниски приходи како помош за трошоците за греење во текот на
Свет

Белата куќа домаќин на конференција за борба против софтвер со кој се бара откуп

А1он
Белата куќа денеска и утре ќе биде домаќин на втората меѓународна конференција за борба против Ransomware – „штетен софтвер со кој се бара откуп“, на
Свет

Белата куќа: Погрешна е одлуката на ОПЕК+ да го намали производството на нафта

А1он
Одлуката на ОПЕК+ да го намали производството на нафта за два милиона барели дневно јасно покажува дека тие земји и угодуваат на Русија, изјави синоќа
Свет

И во Белата куќа згрозени од извештаите за откриената масовна гробница во Изјум

А1он
Извештаите за откриена масовна гробница од повеќе од 440 тела, многумина од нив цивили, во Изјум, град неодамна ослободен од украинските сили во нивната офанзива
Свет

Вашингтон го повика кинескиот амбасадор на разговор во Белата куќа

А1он
Белата куќа го повика на разговор кинескиот амбасадор во Вашингтон, Чин Ганг, за да му ја изрази осудата на „ескалацијата на акции” против Тајван и