bela kuka

Свет

Белата куќа намени 13,5 милијарди долари за трошоци на греење на американските домаќинства со ниски примања

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ќе обезбеди 13,5 милијарди долари за домаќинствата со ниски приходи како помош за трошоците за греење во текот на
Свет

Белата куќа домаќин на конференција за борба против софтвер со кој се бара откуп

А1он
Белата куќа денеска и утре ќе биде домаќин на втората меѓународна конференција за борба против Ransomware – „штетен софтвер со кој се бара откуп“, на
Свет

Белата куќа: Погрешна е одлуката на ОПЕК+ да го намали производството на нафта

А1он
Одлуката на ОПЕК+ да го намали производството на нафта за два милиона барели дневно јасно покажува дека тие земји и угодуваат на Русија, изјави синоќа
Свет

И во Белата куќа згрозени од извештаите за откриената масовна гробница во Изјум

А1он
Извештаите за откриена масовна гробница од повеќе од 440 тела, многумина од нив цивили, во Изјум, град неодамна ослободен од украинските сили во нивната офанзива
Свет

Вашингтон го повика кинескиот амбасадор на разговор во Белата куќа

А1он
Белата куќа го повика на разговор кинескиот амбасадор во Вашингтон, Чин Ганг, за да му ја изрази осудата на „ескалацијата на акции” против Тајван и
Свет

ВИДЕО: Четири лица тешко повредени по удар на гром во близина на Белата куќа

А1он
Четири лица се во критична состојба откако гром го погоди плоштадот Лафајет во близина на Белата куќа. Двајца мажи и две жени се повредени и
Свет

Бела куќа: САД ја ограничуваат употребата на противпешадиски мини

А1он
Соединетите Американски Држави одлучија да ја ограничат употребата на противпешадиски мини, придружувајќи им се на другите земји ширум светот, вклучително и сите сојузници на НАТО,
Свет

Белата куќа предлага запленетиот имот на руските олигарси да се пренамени за помош на Украина

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден бара од Конгресот нови овластувања за запленување и пренамена на имотот на руските олигарси, како дел од новите мерки за помош