bela kuka

Свет

Од Белата куќа предупредија на непосредна опасност од руска инвазија на Украина

А1он
Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, изјави денеска дека руска воена инвазија може да започне во секое време и ги повика Американците
Свет

Белата куќа прави напори за намалување на оруженото насилство во САД

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден синоќа во Њујорк ги претстави напорите на администрацијата за намалување на криминалот и оруженото насилство во Њујорк и други градови. –
Свет

Бела куќа: Бајден ќе има видео средба со лидерите на ЕУ за Украина

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден доцна вечерва ќе има видео средба со неколку лидери на Европската унија (ЕУ) за ситуацијата во Украина, соопшти Белата куќа, откако
Свет

Русија може да ја нападне Украина во секој момент, изјави портпаролката на Белата куќа

А1он
Белата куќа денеска соопшти дека Русија е подготвена за потенцијален напад врз Украина што би можел да се случи „во секој момент“ и предупреди дека
Свет

Бела куќа: Бајден и Путин утре ќе разговараат телефонски

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин ќе разговараат телефонски утре на „различни теми“, соопшти денеска Белата куќа. Соопштенеито е во момент на
Свет

Белата куќа ги разгледува предлозите испратени од Москва за гаранции за безбедност во Европа

А1он
САД се запознаа со предлозите што Русија вчера ги испрати до НАТО и САД и моментално ги разгледуваат со европските сојузници, изјави денеска Џен Псаки
Свет

Белата куќа објави план за борба против корупцијата

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска објави документ кој претставува нов план за борба против корупцијата на глобално ниво. Првата стратегија на САД за
Свет

Белата куќа го номинира Џејмс О’Брајан за координатор за санкции во Стејт департментот

А1он
Клучниот американски актер во изготвувањето на Дејтонскиот мировен договор е номиниран за функцијата координатор за санкции во Стејт департментот. Станува збор за Џејмс О`Брајан кој
Свет

Белата куќа ќе мора да реагира на недостигот од чипови за американската индустрија

А1он
Официјални лица во сегашната американска администрација вршат притисок врз компаниите што произведуваат полупроводници да бидат „потранспарентни“ во однос на нивните синџири на снабдување, додека брзаат
Свет

ФТ: Се очекува САД да ги олеснат мерките за вакцинираните кои пристигнуваат од Велика Британија и ЕУ

А1он
Белата куќа се очекува денеска да соопшти дека патниците од Велика Британија и Европската унија кои се вакцинирани против Ковид-19 ќе можат да ги посетат