nobelova nagrada

Регион

Косово ја бојкотира церемонијата на доделување Нобелова награда за Петер Хандке

А1он
Вршителот на должност министер за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли објави дека неговата земја нема да присуствува на годинешната церемонија на врачување на Нобеловата
Свет

Доделена „Алтернативната Нобелова награда“

А1он
Наградата Right Livelihood, наречена „Алтернативна Нобелова награда“, беше доделена на церемонијата во Стокхолм, а меѓу победниците беше активистката за заштита на климата, Грета Тунберг. Таа
Култура

Комитет за литература: Нобеловата награда не може да биде одземена

А1он
Нобеловата награда не може да се одземе бидејќи статутите на Нобеловата фондација не ја споменуваат таквата можност, соопшти Комитетот за литература на Кралската шведска академија
Свет

Петиција со барање на Петер Хандке да му се одземе Нобеловата награда за литература

А1он
Поради радикалните идеолошки погледи и десничарската ангажираност на австрискиот писател Пeтер Хандке, покрената е петиција за повлекување на одлуката нему да му се додели Нобеловата
Свет

Добитник на Нобелова награда обвинет за сексуален напад

А1он
Активистка за нуклеарно разоружување го обвини за сексуален напад поранешниот претседател на Костарика и добитник на Нобелова награда за мир Оскар Ариас. Ариас демантира дека
Македонија

Бушамауи: Верувам дека Заев и Ципрас ќе ја добијат Нобеловата награда, тоа ќе биде доказ дека се може да се постигне со дијалог

А1он
Зоран Заев и Алексис Ципрас, премиерите на Македонија и на Грција, се номинрани за Нобелова награда за мир за 2019 година за Договорот од Преспа,
Македонија

Заев и Ципрас ќе бидат номинирани за Нобелова награда за мир

А1он
Добитничката на Нобеловата награда за мир, во 2015 година, Уидед Бушамауи ќе ги предложи грчкиот и македонскиот премиер, Алексис Ципрас и Зоран Заев за Нобелова
Свет

ЕК одвојува пет милиони евра за проекти на добитниците на Нобеловата награда за мир

А1он
Европската Комисија денеска најави дека ќе одвои дополнителни пет милиони евра за проекти за двајцата добитници на Нобеловата награда за мир, Надиа Мурад и Денис
Свет

Муквеги и Мурад наградата им ја посветија на жените жртви на сексуално насилство

Добитниците на Нобеловата награда за мир Дени Муквеги и Надја Мурад денеска изјавија дека признанието им го посветуваат на сите жени жртви на сексуално насилство.