(ВИДЕО) Митрески: Рекордни 1,35 милијарди евра поддршка за македонските земјоделци

Од:

Почитувани граѓани, почитувани земјоделци. Партнерскиот однос со Вас како носители на една од најважните гранки во Македонија продолжува. Се што ветивме за земјоделците досега, исполнивме. Зелена нафта, авансна исплата на субвенции, ИПАРД грантови за мали производители. Во наредниот мандат продолжуваме со рекордни 1,35 милијарди евра поддршка за македонските земјоделци, кои ќе бидат наменети за модернизација, за поголеми приноси, за подобар квалитет, за извоз на македонското земјоделство. Обезбедуваме 750 милиони евра субвенции и 600 милиони евра капитални инвестиции и проекти за рурален развој, до крајот на новиот мандат, изјави Јован Митрески од СДСМ.

– Имаме конкретен план за да обезбедиме рекордно домашно производство на македонска храна, во вредност од 1,5 милијарди евра, со извоз на домашни земјоделски производи кој ќе достигне 1,25 милијарди евра. Вложуваме нови 100 милиони евра во руралниот развој. Предводуваме поддршка за сточарството, за винариите, за младите земјоделци, за жените земјоделки. Од 10 на 15 илјади евра го зголемуваме грантот за поддршка на младите земјоделци. Ќе има инвестиции во системите за наводнување, со кои обезбедуваме наводнување до нови над 21.000 хектари. Планот за европска иднина на Македонија е реален, со конкретни мерки кои ќе донесат и конкретни резултати. Покажавме дека имаме капацитет и знаење, но и дека имаме и план и храброст тој план да го реализираме. Со почетокот на преговорите и со зачленувањето во ЕУ, се отвораат нови перспективи и за земјоделците. Затоа, Ве повикувам на 24 април и на 8 мај да дадеме силна поддршка за СДСМ и за Коалицијата за европска Македонија, бидејќи ние обезбедуваме прогрес, развој и унапредување за сите. Гласаме за бројот 1! Нема откажување од иднината – рече Митрески.

Би можело да ве интересира

Митрески ќе закаже седница за инаугурација на Сиљановска Давкова во недела во 12 часот

Митрески: Да се обединиме против режимската ВМРО-ДПМНЕ, да гласаме за број 1 за концептот за европска иднина на државата

Митрески: Борбата за работничките права не престанува никогаш

А1он

Митрески: Од изборот на граѓаните зависи иднината на државата

Катерина Ѓуровски

Митрески: Ги зголемуваме субвенциите за енергија на 120 илјади денари за домаќинства, ранливите потрошувачи ќе добијат поголема поддршка

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Митрески: На овие избори одлучуваме дали ќе продолжиме кон ЕУ или кон изолација и заробена држава

Горан Наумовски