gruevski

Македонија

Четири пиштоли пронајдени во становите на Груевски

Кристијан Ландов
При претресот во становите на експремиерот и азилант, Никола Груевски биле пронајдени и пиштоли, дознава неофицијално „А1он“. Според извори од истрагата, во станот биле затекнати
Македонија

Груевски се огласи: Не постои никаков скриен имот

Кристијан Ландов
Азилантот и експремиер Никола Груевски се огласи по претресите во четири станови кои се поврзуваат со него, лоцирани на Бихаќска, каде што живееше пред да
Македонија

Нови станови на Груевски: ги изнајмил без пари пред да избега, а се во зградата во која живееше

Кристијан Ландов
Полицијата направи претреси во четири стана што се поврзуваат со експремиерот и азилант, Никола Груевски, со наредба од обвинителката Лиле Стефанова за случајот познат како
Македонија

Релациите на Цех и Груевски: му помагал во кампањата во 2016, се среќавал со него и му закажувал средби со германски функционери

Габриела Димковиќ-Мишевска
Во врска со релациите со Никола Груевски, како што објави германскиот весник „Шпигел“, Тобијас Цех во текот на 2016 и 2017 година во повеќе наврати
Македонија

Германскиот пратеник Тобијас Цех поднесе оставка затоа што земал пари за лобирање за Груевски

А1он
Уште еден пратеник од конзервативниот блок на германската канцеларка Ангела Меркел поднесе оставка по информација во списанието „Шпигел“ дека зел пари во замена за лобирање
Македонија

Секуловиќ нема информации дали се разменети сите информации на двете МВР за бегството на Груевски

А1он
Генерално во однос на размената на информациите соработката е одлична на МВР на С. Македонија и на Црна Гора. Во текот на 2020 година помеѓу
Македонија

Груевски: Зоран Заев уште еднаш ја покажа својата патолошка омраза кон мене давајќи гнасна изјава

А1он
Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во реакција на социјалните мрежи одговори на денешното обвинување од премиерот Зоран Заев во сведочењето на рочиштето
Македонија

Две години се истражува како избега Груевски, кој тврдеше дека ќе оди на робија за Македонија

Кристијан Ландов
Од видео материјал со големина од 10 терабајти кој го анализира Министерството за внатрешни работи, и по две години се утврдува како избега осудениот Никола
Македонија

Триесетдневен притвор за кумот на поранешниот премиер Груевски

А1он
Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје му изрече мерка притвор во трање од 30 дена на осомничениот Ристо Новачевски, кум на поранешниот
Македонија

Русковска побара притвор за кумот на поранешниот премиер Груевски

А1он
Обвинителката Вилма Русковска денеска од судијата на претходна постапка од Кривичниот суд во Скопје побарала притвор и замрзнување на имотот за осомничениот Ристо Новачевски кој