evropska komisija

Свет

Еврокомисијата предлага зголемување на Фондот за опоравување и кохезија за 3,4 милијарди евра

А1он
Европската комисија денеска соопшти дека предложила за 3,4 милијарди евра да се зголеми Фондот за опоравување и кохезија (REACT-EU), а со цел да се поддржат
Регион

ЕК: Протестите поради поскапувањето се легитимно право на граѓаните

А1он
Граѓаните во Албанија, како и другите земји од Западен Балкан и пошироко, имаат легитимна загриженост за зголемувањето на цените на горивата и храната, соопшти Европска
Регион

Европската комисија очекува од Србија постепено усогласување со надворешната политика на ЕУ

А1он
Европската комисија денеска порача дека Србија треба постепено да се усогласи со одлуките на ЕУ во областа на надворешната политика, вклучително и Русија, јави дописничката
Свет

Европски граѓани бараат од ЕК да го заштити „европскиот спортски модел“

А1он
Европската комисија денеска прифати граѓанска иницијатива која бара да се заштитат европските вредности во спортот, јави дописничката на МИА од Брисел. Европската граѓанска иницијатива им
Свет

Европската комисија предлага итна помош од над милијарда за Украина

А1он
Европската комисија предлага да итна макрофинансиска помош во износ од 1,2 милијарди евра за Украина откако претседателката фон дер Лајен разговараше со украинскиот претседател, јавува
Регион

ЕК: Внимателно го користиме механизмот на условување со Западен Балкан

А1он
Извештајот на Европскиот ревизорски суд објавен вчера ја критикува Европската комисија затоа што недоволно ја користи можноста за суспензија на фондови со земјите од Западен
Свет

Европската комисија со нова кривична постапка против Полска поради нејзиниот правосуден систем

А1он
Европската комисија денеска покрена нова кривична постапка против Полска поради нејзиниот правосуден систем. Конкретната причина се одлуки на полскиот Уставен суд, со кои се оспорува
Свет

Дополнителни 30 милиони евра од ЕУ за јакнење на демократијата во Белорусија

А1он
Европската комисија најави дека ќе одвои дополнителни 30 милиони евра за натамошно јакнење на ЕУ поддршката за народот и демократијата во Белорусија. Средствата ќе ја
Свет

Мамер: Забраната на ЕК за патување од Јужна Африка е мерка на претпазливост

А1он
Минатата недела Европската комисија препорача да се забрани патувањето од Јужна Африка во ЕУ поради појавата на сојот омикрон, што предизвика гнев во африканската земја.
Македонија

ЕК: Ако автобусот на „Беса Транс“ немал лиценца преминувањето граници можеби било нелегално

А1он
Според правилата на Европската унија, доколку автобусот на Беса Транс кој имаше несреќа во Бугарија во која загинаа 45 македонски патници, немал валидна лиценца за