istocna evropa

Свет

Во Источна Европа речиси 20 милиони заразени со Ковид-19

А1он
Регионот Источна Европа се бори со најлошото ширење на инфекцијата од почетокот на пандемијата, а спроведувањето на вакцинацијата се одвива тешко, јавија западни медиуми. Земјите
Економија

ЕИБ: Источноевропските компании потешко ќе доаѓаат до кредити

А1он
Малите и средни компании од Централна, Источна и Југоисточна Европа (ЦЕСЕЕ) годинава ќе се соочат со значително построги критериуми за одобрување на кредити, се наведува
Свет

Холандскиот премиер се закани со воведување гранични контроли за Источноевропејците

А1он
Холандскиот премиер Марк Руте денеска се закани со воведување на гранични контроли за државјаните на источноевропските членки на ЕУ, доколку овие земји не се согласат
Свет

ЕК: Граѓаните од источна Европа „понижени“ од двојните стандарди за храна во ЕУ

А1он
Европската Комисија се надева дека „многу скоро“ ќе може да се реши проблемот со двојните стандарди на прехранбените производи помеѓу источна и западна Европа, изјави