evrozona

Економија

Потрошувачите во еврозоната очекуваат висока инфлација и послаб економски развој

А1он
Потрошувачите во еврозоната очекуваат повисока инфлација и послаб економски развој, покажува новото истражување објавено од Европската централна банка (ЕЦБ), јави ДПА. Во јуни, испитаниците опфатени
Економија

ЕК: Очекувањата на потрошувачите во ЕУ и во еврозоната на рекордно ниско ниво

А1он
Очекувањата на потрошувачите во ЕУ и еврозоната значително се влошија во јули, спуштајќи се на рекордно ниско ниво, објави Европската комисија. Индексот што ги мери
Регион

Европскиот парламент го поддржа воведувањето на еврото во Хрватска

А1он
Европскиот парламент во Стразбур денеска со големо мнозинство гласови го поддржа пристапот на Хрватска во еврозоната. Европскиот парламент со 539 гласа од 632 присутни претставници,
Економија

Инфлацијата во еврозоната за мај на нов рекорд од 8,1 отсто

А1он
Годишната стапка на инфлација во еврозоната достигна рекордни 8,1 отсто во мај, објави денеска европската статистичка агенција Еуростат. Мајската инфлација во 19-те држави од еврозоната
Економија

Евростат: Инфлацијата во еврозоната достигна рекордни 7,5 проценти

А1он
Годишната стапка на инфлација во еврозоната достигна рекордни 7,5 отсто во април, соопшти Агенцијата за статистика на Еверопска Унија (Евростат). Највисоката стапка на инфлација во
Економија

Инфлацијата во Еврозоната минатиот месец достигна рекордни 7,4 проценти

А1он
Стапката на инфлацијата во Еврозоната минатиот месец забележа нагло зголемување како последица на покачените цени на енергенсите. Денеска објавените податоци говорат дека инфлацијата во областа