Rumen Radev

Регион

Билатералниот протокол со Македонија не е доволна гаранција за нашите интереси, рече Радев

Орце Костов
Бугарскиот претседател Румен Радев е убеден дека ако Бугарија лани не ставела вето на два совета за проширување, немало да го добијат францускиот предлог кој
Регион

Радев: Во Бугарија нема нуклеарно оружје, американските ловци се тука да го заштитат воздушниот простор

А1он
Во Бугарија дефинитивно нема нуклеарно оружје, тоа се шпекулации, изјави претседателот Румен Радев во селото Скрут во врска со американските воени ловци кои пристигнаа во
Македонија

ЕУ е во заложништво, Радев провоцира, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи ја искритикува Бугарија

Кристијан Ландов
„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Според
Регион

Украинскиот министер за надворешни работи Кулеба во посета на Бугарија

А1он
Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба допатува во Бугарија со автомобил, пренесува софиското електронско издание Клуб З, а информацијата е потврдена од бугарската
Регион

Радев: Бугарија силно го поддржува почетокот на преговарачкиот процес за членство на Албанија во ЕУ

А1он
Претседателите на Бугарија и Албанија ја истакнаа изградбата на Коридорот 8 како стратешки приоритет за Југоисточна Европа. Бугарија силно го поддржува почетокот на преговарачкиот процес
Регион

Радев разговараше со министерот за одбрана на Бугарија и за состојби поврзани со Украина

А1он
Претседателот на Бугарија Румен Радев на работна средба со министерот за одбрана Драгомир Заков, началникот на одбраната адмирал Емил Ефтимов и командантот на воздухопловните сили
Регион

Радев предложи да се одржи средба во Бугарија меѓу претседателите на Украина и на Русија

А1он
Бугарија има причина да претендира дека е место на преговори меѓу претседателите на Украина и Русија, но тоа мора да биде во координација со Европската
Регион

Радев: Очекував повеќе од Стефан Јанев како министер за одбрана на Бугарија

А1он
Претседателот на Бугарија, Румен Радев ја коментираше смената на министерот за одбрана Стефан Јанев. Како што јави дописникот на МИА од Софија, според него, Јанев