kicevo

Култура

Во кичевскиот Центар за култура презентиран новиот систем за аплицирање за проекти

А1он
Во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево денеска се одржа презентација на новиот систем за аплицирање за проекти во Министерството за култура за 2022
Култура

Презентација на новиот систем за аплицирање проекти во Министерството за култура в четврток во Кичево

А1он
Презентацијата на новиот систем за аплицирање проекти во Министерството за култура за 2022 година ќе се одржи в четврток, во 14 часот во Центарот за
Култура

Отворена изложбата на Стефан Анчевски во Кичево

А1он
Во уметничкиот салон во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево денеска беше отворена самостојната изложба „Човек- број“ на ликовниот уметник од Куманово, Стефан Анчевски.
Македонија

Тешко повредена жена откако ја прегазил автомобил на излезот од Кичево

А1он
Вчера околу 10.30 часот во ОВР Кичево е пријавено дека на магистралниот Кичево- Охрид, на излезот од градот во населба „Горица“, патничко возило марка БМВ
Македонија

Бочварски: Со анексот само се продолжува рокот за изградба на автопатот Кичево – Охрид, нема дополнителни трошоци

А1он
Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски се надева дека во најскоро време Собранието ќе ја усвои владината одлука за анекс-договорот за изградба на автопатот
Македонија

Фатмир Лимани, прв независен кадидат за градоначалник на Општина Кичево

А1он
Фатмир Лимани, професор по историја и поранешен заменик директор на ЕСМ, денеска поднесе кадидатурата како независен кандидат за градоначалник на Општина Кичево. Кандидатот за градоначалник
Македонија

Во Кичево преполовен прометот на угостителите, дел од вработените на привремен одмор

А1он
Новите мерки на Владата за заштита од Ковид – 19 и задолжителниот сертификат како доказ дека гостите се вакцинирани со барем една доза вакцина придонесе
Македонија

Влада: До крај на 2023 треба да завршат работите на автопатот Кичево – Охрид

А1он
Владата на денешната седница усвоила Информација со која се утврдува дека 31. 12. 2023 година е рокот за завршување на работите за изградба на автопатот,
Македонија

Младата медицинска сестра што почина од корона не била вакцинирана, а се заразила на веселба

Кристијан Ландов
Медицинската сестра од Општата болница во Кичево почина како последица на коронавирусот се заразила на веселба, покажуваат епидемиолошките податоци, а потврдуваат од Министерството за здравство
Македонија

Енормното загадување во Кичево е грешка – снемало струја кај мерната станица, велат надлежните

А1он
Невалидни се измерените вредности на ПМ10 и ПМ2,5 суспендираните честички на aвтоматската мониторинг станица за квалитет на aмбиентен воздух во Кичево, кои пред кратко време