novinari

Македонија

Новинарите и медиумски работници маршираат за своите права

Орце Костов
Денеска околу 200 граѓани на Македонија, новинари и медиумски работници маршираат за своите права. Здружението на новинари на Македонија и Самостојниот синдикат на новинари и
Свет

Нордиските синдикати ја напуштаат Меѓународната федерација на новинари

А1он
Финските, норвешките, данските и исландските новинарски синдикати ќе ја напуштат Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ) во знак на протест поради „коруптивните активности“, вклучително и дозволувањето
Свет

Фински новинари прогласени за виновни за оддавање државни тајни

А1он
Суд во Финска денеска пресуди дека двајца новинари на најголемиот дневен весник Хелсингин саномат се виновни за објавување тајни воени информации, во редок криминален случај
Свет

Повеќе новинари умираат во Латинска Америка и Карибите отколку во Украина

А1он
Минатата година во Латинска Америка и на Карибите беа убиени повеќе новинари отколку каде било во светот, вклучувајќи ја и украинската воена зона, соопшти Комитетот
Македонија

Маж од Скопје обвинет за напад на телевизиската екипа на ТВ24

А1он
По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог за кривично дело насилство. Обвинетиот 67-годишник, на 14 ноември, со грубо
Регион

Во Србија предлагаат новинарите да добијат статус на службено лице и бенефициран стаж

А1он
Српскиот Синдикат на полицијата и полициските старешини достави до премиерката Ана Брнабиќ иницијатива за измена на законот за новинарите да добијат статус на службени лица
Свет

Уапсени 18 новинари откако почнаа немирите во Иран

А1он
Откако почнаа протестите поради смртта на младата Махса Амини, иранските власти уапсија 18 медиумски работници, соопшти денеска Одборот за заштита на новинарите. Неколкумина од нив