moj ddv

Економија

Со „Мој ДДВ“ за четири години кај граѓаните се вратени 6.6 милијарди денари или 107, 5 милиони евра

А1он
Мој ДДВ“ е успешен проект со кој за четири години кај граѓаните се вратени 6.6 милијарди денари или 107,5 милиони евра, информира денеска директорката на
Економија

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена на повисокиот лимит по корисник

А1он
Управата за јавни приходи (УЈП) ги информира корисниците на апликацијата МојДДВ, дека е извршено нејзино прилагодување согласно измените и дополнувањето на Законот за враќање на
Економија

Со одлука на пратениците, граѓаните ќе може да заработат плус 300 денари од скенирање сметки

Орце Костов
Пратениците во македонското Собрание ги изгласаа измените и дополнувањето на Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност со што повратот на ДДВ
Економија

Утврдени предлог законските измени за зголемување на сумата на повратот од ДДВ

А1он
Владата, на денешната седница, го утврди текстот на Предлогот на Закон за изменување и дополнување на Законот за враќање на дел од данокот на додадена
Економија

Ристова: Осум милиони евра исплатени кон граѓаните во првите три месеци преку мерката Мој ДДВ

А1он
Една од успешните мерки со кои државата исплаќа пари директно на сметките на граѓаните е мерката Мој ДДВ која се спроведува веќе трета година. Во
Економија

Лукаревска: Ги отфрлам сите шпекулации дека ќе се укине проектот Мој ДДВ

А1он
Директорката на Упавата за јавни приходи (УЈП) Сања Лукаревска како шпекулација ги оценува тврдењата дека ќе се укине прекотот Мој ДДВ и посочува дека преку
Економија

СДСМ: Преку Мој ДДВ на граѓаните им се вратени 36,3 милиони евра

А1он
СДСМ ги враќа парите кај граѓаните, во семејните буџети, го зголемува животниот стандард и достоинството на граѓаните, а истовремено ги помага домашните компании, се бори
Економија

УЈП правела техничко доусогласување, ќе се исплатат и останатите средства од „Мој ДДВ“ за првото тримесечје

А1он
Вкупно 313.473 граѓани заклучно со вчера добиле поврат на ДДВ за првото тримесечје од годинава со што се реализирани 392.105.912 денари. Како што рече денеска
Економија

Комплексната ситуација, според Заев, причина за исходот од искористеноста на викендот без ДДВ

А1он
Ситуацијата е комплексна и затоа граѓаните штедат и го купуваат она смо што им е неопходно дури и ако им се дозволи 18 проценти поврат