солидарен данок

Македонија

Кацарска: Не очекувам предметот за солидарниот данок да биде готов до крајот на годината, дотогаш тој треба да се плаќа

Орце Костов
За Законот за солидарен данок има повеќе иницијативи пред Уставниот суд и тие се работат, изјави претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, посочувајќи дека таа
Економија

Парите од солидарниот данок одат кај сиромашните, но ќе се вратат ако законот падне на Уставен

Орце Костов
Средствата од наплатата на солидарниот данок на екстра профид кој го плаќаат големите компании ќе бидат искористени за антикризни мерки за буџетот во 2024 година,
Економија

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со таканаречениот „солидарен данок“, сака да ги одере фирмите, за да има повеќе пари за криминални тендери

А1он
Наместо да се бори против сивата економија, владата со новиот данок ќе земе арач од лојалните фирми на државата, кои си ги плаќаат редовно даноците,