sarkozi

Свет

Потврдена пресудата: Саркози мора да помине една година во домашен притвор

А1он
Францускиот апелационен суд ја потврди затворската казна на поранешниот претседател Никола Саркози за корупција и трговија со влијание. Судот му нареди на Саркози да отслужи
Свет

Саркози прогласен за виновен за нелегално финансирање кампања

А1он
Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, е осуден на една година затвор за нелегално финансирање на кампањата во неговиот неуспешен обид за реизбор во 2012 година.
Свет

Не знам што сум згрешил, се брани Саркози на судењето за финансиски малверзации

А1он
Саркози на судењето негираше дека сторил нешто незаконско во претседателската кампања во 2012 година Париз, 15 јуни 2021 (МИА) – Поранешниот француски претседател Никола Саркози,
Свет

Продолжува судењето на Саркози за нелегално финансирање на кампања

А1он
Денеска продолжува судењето на поранешниот француски претседател Никола Саркози за незаконско финансирање на неуспешна изборна кампања во 2012 година, откако беше одложено во март затоа
Свет

Саркози ќе се жали во Стразбур откако го осудија на затвор за корупција

А1он
Поранешниот француски претседател Никола Саркози, кој беше прогласен за виновен поради корупција и трговија со влијание, не ја исклучи можноста да поднесе жалба до Европскиот
Свет

Никола Саркози осуден на три години затвор, од кои две условно за корупција

А1он
Парискиот Кривичен суд денеска ги прогласи за виновни за корупција и трговија со влијанија Никола Саркози, како и адвокатот Тиери Херцог и поранешниот судија Жилбет
Свет

Денеска пресуда за поранешниот француски претседател Никола Саркози за предметот со „прислушување“

А1он
Парискиот кривичен суд денеска треба ја донесе пресудата во предметот „прислушување“ против поранешниот претседател Никола Саркози, за кого беа побарани четири години затвор, од кои
Свет

Француското обвинителство бара две години затвор и две години условна казна за Саркози

А1он
Обвинителите во судскиот процес против поранешниот француски претседател Никола Саркози побараа денеска тој да биде осуден на четири години затвор, од кои две да бидат
Свет

Клод Геант обвинет за „криминално здружување“ за Либиско финансирање на кампањата на Никола Саркози

А1он
Поранешниот министер Клод Геант е обвинет за „злосторничко здружување“ од истражните судии одговорни за истрагата за можното либиско финансирање на претседателската кампања на Никола Саркози