Регион

Јанша одбива да се изјасни за нон-пејперот за Западен Балкан

Жарко Настоски
Кабинетот на премиерот на Словенија нема да ја коментира темата за таканаречениот нон-пејпер за Западен Балкан, е одговорот што денеска го доби Радио Слободна Европа
Свет

Полицаецот кој го уби Џорџ Флојд одбива да сведочи, се повика на Петтиот амандман

Жарко Настоски
Поранешниот полицаец од Минеаполис, Дерек Шовин, кому се суди за убиството на Џорџ Флојд, на денешното рочиште од предметот што се води во локалниот суд
Свет

Рохани: Не се обидуваме да направиме атомска бомба

Жарко Настоски
Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска оцени дека неоснована е загриженоста на Берлин, Лондон и Париз во врска со најавата на Техеран за зголемување на збогатувањето
Свет

Данска ќе им ги подели вакцините „АстраЗенека“ на сиромашни земји

Жарко Настоски
Данска размислува да ги дистрибуира вакцините против Ковид-19 на АстраЗенека на посиромашните земји откако ја стопира употребата поради загриженост за формирање на појава на тромози,
Македонија

Богдановиќ: Ако го суспендираме ДУП-от, евентуалните штети ќе ги плаќа општината

Жарко Настоски
Според новиот Закон за урбанистичко планирање штетите што би настанале од суспендирањето на планот и отстранувањето на недостатоците на урбанистичкиот план ќе ги сноси Општина
Македонија

Николовски: Повеќе функционери ќе мораат да поднесуваат анкетни листови, ќе се регулира користењето службени возила

Жарко Настоски
На Владата ќе ѝ предложиме законски измени во делот на поднесување на системот на анкетни листови и изјави за судир на интереси, изјави вицепремиерот Љупчо
Македонија

Собранието расправа за Национална стратегија за спречување на корупцијата

Жарко Настоски
Пратениците денеска ја продолжија 32. седница и расправаа за Национална стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси 2021-2025. Пратеникот Бране Петрушевски од ВМРО-ДПМНЕ
Македонија

Груби: Прераспределба на административците оди по планот, нема отпор за нивно примање

Жарко Настоски
Досега околу 650 прераспоредени административци започнаа со работа на нивните нови работни места, а за околу 500 во тек е процесот на реализација на распределбата
Македонија

Бочварски: Општината Центар денеска треба да донесе одлука дали ќе бара суспензија на ДУП-от

Жарко Настоски
Деталните урбанистички планови ги креираат општините, тие се на некој начин во сопственост на општините, а Министерството за транспорт и врски е само контрола, така
Регион

Турските лекари излегоа на протест против владата, бараат построги мерки

Жарко Настоски
Здравствените работници во Турција денеска излегоа на улиците, протестирајќи против, како што го нарекоа, неуспехот на Владата да го спречи ширењето на пандемијата на коронавирусот.