Свет

Необичен објект пронајден во близина на Северен тек

Катерина Павлова-Николовска
Данската агенција за енергетика ја покани компанијата Nord Stream 2 AG со седиште во Швајцарија да учествува во операцијата за извлекување на непознат објект пронајден
Македонија

Мицкоски: Нема да се поместам ниту милиметар, ќе ги истрпам сите притисоци, овој Парламент нема мандат да менува Устав

Ќе продолжат, притисоците нема да престанат. Ако мислите дека ќе се откажат, нема да се откажат. Затоа што овие од Владата бараат да се прават
Економија

Се работи на воспоставување систем за раст на платите на вработените во јавниот сектор информира Министерството за финасии

Одржлива и долгорочна методологија заснована на објективно дефинирани критериуми е решението кое го бараме за платите на вработените во целиот јавен сектор. Веќе се работи
Спорт

Херојот на Аргентина повторно со примитивен гест

Голманот на Аргентина Емилијано Мартинез го повтори потегот кој го шокираше светот во финалето на Светското првенство. По добивањето на трофејот за најдобар голман на
Свет

(ВИДЕО) Макрон го криеше часовникот од 80 илјади евра додека зборуваше за примателите на социјална помош

Катерина Павлова-Николовска
Францускиот претседател, Емануел Макрон предизвика бес кај Французите откако во емисија во која зборуваше за пензиската реформа и за примателите на социјална помош се обидуваше
Регион

САД: Република Српска тргнува по опасен пат

Катерина Павлова-Николовска
Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји во петокот се приклучи на критиките на властите на Република Српска, предупредувајќи дека нивните постапки го доведуваат во прашање
Култура

Вработените од Министерството за култура на протест, бараат зголемување на платите

Катерина Павлова-Николовска
Вработените од Министерството за култура, Управата за заштита на културното наследство и Агенцијата за филм денеса се собраа на протест пред Министерството за финансии, изразувајќи
Спорт

ВИДЕО: Аргентина ја совлада Панама со 2:0, Меси со 800 гола во кариерата

Предраг Петровиќ
Фудбалерите на Аргентина го одиграа првиот натпревар како актуелни светски шампиони, против Панама, каде Лионел Меси го постигна својот 800. гол во кариерата. „Гаучосите“ го
Македонија

Мојсова-Чепишевска: Македонистиката во Париз се развива со забрзано темпо – да вложуваме во нејзиниот развој во годините што се пред нас

Македонскиот збор силно одекна во Париз, на Националниот интитут за ориентални јазици и цивилизации (ИНАЛКО), со меѓународниот симпозиум што беше организиран вчера по повод 50
Економија

Зошто myWorld се смета за најдобра лојална програма во светот?

myWorld International е компанијата која стои зад најуспешната лојална програма, и обезбедува бенефити за купувачите и трговските партнери во над 50 земји во светот. Ваквата