Свет

Силен земјотрес на Хаити, три лица загинаа

Најмалку три лица загинаа, а неколку други се повредени при земјотрес, чија јачина прелиминарно се проценува на 4,9 степени според Рихтеровата скала, утринава го погоди
Свет

(ВИДЕО) Ја убил мајка си, нејзиното тело го исекол на парчиња и ги фрлил во контејнери низ Одеса

Украинската полиција уапси маж (38) под сомнение дека на 30 мај ја убил мајка си, а потоа нејзиното тело го исекол на парчиња и ги
Свет

Руски амбасадор ја негира улогата на Москва во експлозијата на браната

Рускиот амбасадор во Виена, Михаил Улјанов, говорејќи на маргините на денешниот состанок на МААЕ во Виена, за Би-Би-Си изјави дека е сигурен оти Русија не
Свет

Пресуда на Европскиот суд за човекови права: Русија не направила добра истрага за труењето на Навални

Европскиот суд за човекови права ја осуди Русија за недоволно спроведување на истрага за наводното труење на Алексеј Навални. Европскиот суд, исто така, пресуди руската
Свет

ЕУ за уништената брана во Украина: Ова е варварска, ужасна ескалација на руската агресија

Европската унија го осуди уништувањето на браната Нова Каховка, кое го нарече „страшна и варварска“ ескалација на руската агресија врз Украина. Говорејќи на прес-конференција во
Свет

(ВИДЕО) Украинските власти до граѓаните на областа Херсон: „Ве молиме направете сè, бегајте сега“

Горан Наумовски
Украинската телевизија „Суспилне“ го објави најновиот извештај за последиците од уништувањето на браната Нова Каховка во окупираниот дел на украинската област Херсон. ⚡️City of Novaya
Свет

Пукање во Франција: Шестмина повредени

Шест лица се ранети во вооружен конфликт во францускиот град Гренобл, пренесува Фигаро повикувајќи се на судски извор. Според француските медиуми, полицијата интервенирала во вторникот
Свет

На сослушувањето пред Хашкиот суд, Украина ја нарече Русија терористичка држава

Украина ја нарече Русија терористичка држава пред Врховниот суд на ОН на почетокот на рочиштата за случајот за поддршката на Москва за проруските сепаратисти обвинети
Македонија

Сојузот на средношколци поднесе иницијатива до Уставен суд, сите средношколци да имаат бесплатен јавен превоз

Сојузот на средношколци денеска поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста и законитоста на членот 41 а од Законот за средното образование. Претседателот
Македонија

Сообраќајка во Автокоманда: Тешко повреден малолетник, возачот е во бегство

Скопската полиција извести дека вчера вo 19.30 часот е пријавено дека околу 15.15 часот на улицата „Лука Геров” во Скопје автомобил удрил во малолетник, по