infektivna klinika

Македонија

Пратеникот Арбен Зибери пренесен на Инфективната клиника поради Ковид-19

А1он
Поранешниот директор на Центарот за јавно здравје-Скопје, Арбен Зибери, актуелен пратеник од ДУИ, денеска бил пренесен на Клиниката за инфективни болести поради влошување на здравствената
Македонија

Соња Христовска, доброволец на Инфективната клиника: Овде денот трае повеќе од 24 часа

Мери Јордановска
Соња Христовска, магистер по македонистика, а вработена на Клиниката за дерматологија како техничар, е еден од доброволците кој реши периодов своето знаење и експертиза да
Македонија

Д-р Стевановиќ: Речиси 50 отсто од пациентите кои починаа, по 10-15 дена се лечеле сами дома без консултација со лекар

Мери Јордановска
Директорката на Инфективната клиника Милена Стевановиќ, во врска со зголемениот број смртни случаи од коронавирусот, вели дека речиси 50 проценти од пациентите кои починале, биле
Македонија

Двајца здравствени работници од Инфективната клиника и 36 од ГОБ „8 Септември“ заразени со Ковид-19

А1он
Во Градската општа болница „8 Септември” тројца анестезиолози, тројца интернисти, 25 медицински сестри, ангажирани на одделенијата каде се лекуваат позитивни и сомнителни случаи и пет
Македонија

Меѓу денеска починатите е 31-годишна трудница од Гостивар

Мери Јордановска
Една од најмладите пациенти кои ја изгубија битката со коронавирусот, а е меѓу денешните случаи, е 31-годишна жена од Гостивар која била бремена. Болнички извори
Македонија

Стевановиќ: И асимптоматските случаи на Ковид-19 можат да го пренесат вирусот на други лица

Дилеми и забуни се јавија во јавноста околку асимптоматските носители на Ковид-19, откако Светската здравствена организација првично излезе со став дека пренесувањето на коронавирусот од
Македонија

Се демонтираат шаторите од мобилната болница кај Инфективната клиника

А1он
Министерството за здравство информира дека денеска се демонтираат шаторите од мобилната болница која беше поставена како надополнување на капацитетите на Клиниката за инфективни болести и
Македонија

(ВИДЕО) Филипче: Воспоставен е системот на модуларната болница до Инфективната клиника

А1он
Министерот за здравство, Венко Филипче денеска на својот фејсбук профил истакна дека е поставен системот со модулите во модуларната маневарска болница до Инфективната клиника. За
Македонија

Инфективна: Мајката на бебето заболено од Ковид-19 ги има сите услови на клиниката

Мери Јордановска
„Во целата оваа вонредна ситуација и напорот со кој се соочуваат вработените на Инфективна клиника во борбата со коронавирусот,  до сега за време на лекувањето
Македонија

Мајката на 4-месечното бебе со Ковид-19 реагира: 15 дена лежиме во болница, ниту еден доктор не ни кажа резултати

Александра Ангелова, мајката на четиримесечното бебе кое беше примено со Ковид-19 на Инфективната клиника во Скопје, преку статус на „Фејсбук“ реагира на условите за лечење