koronavirus mkd

Македонија

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 1699 пациенти

А1он
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 1013 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. –
Македонија

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 67 пациенти

А1он
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 67 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 686 лица сомнителни и потврдени за
Македонија

Утврдени неправилности во „Скрин лаб“ кои на скопјанка со две дози на „Фајзер“ не ѝ открија антитела: издавале резултати без печат и потпис од лекар

Маја Илиевска-Пачемска
По вонредниот инспекциски надзор во биохемиската лабораторија „Скрин лаб“ – „Павлина“, Државниот санитарен и здравствен инспекторат утврдил неправилности во работењето. Вонредниот надзор беше по претставка
Македонија

Филипче: РО факторот е паднат под 1 и се надеваме дека ќе остане така, остануваме претпазливи, вирусот е непредвидлив

А1он
Утрово имав редовна координација со директорите на клиниките, ковид – центрите во Скопје. Деновиве е намален бројот на хоспитализации во болниците, но подготвени се дополнителни
Македонија

Следната недела стигнуваат 1500 пакувања од коктелот со кој се излекува Доналд Трамп, се дава во рана фаза од болеста

Маја Илиевска-Пачемска
Следната недела кај нас треба да стигне коктел – инјекцијата со која од Ковид – 19 се излекува поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Министерот за
Македонија

Баздникин: Се работи на испораката на останатите количини на Спутник В

А1он
Амбасадорот на Русија, Сергеј Баздникин не го знае датум кога ќе пристигнат останатите вакцини Спутник В, но е убеден дека вакцинацијата на македонските граѓани ќе
Македонија

Филипче: Веројатно пикот е зад нас, денес бројката на новозаболени е околу 1200

Маја Илиевска-Пачемска
Пикот на третиот и најсилен бран на коронавирус кај нас, според министерот за здравство, Венко Филипче, е веќе зад нас. Тој вели дека веќе се
Македонија

Филипче: „Астра зенека“ нема да се дава на лица помлади од 60 години, по препораката од ЕМА

Маја Илиевска-Пачемска
Вакцинацијата со „Астра зенека“ на лица помлади од 60 години останува забранета. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека оваа одлука ја донеле откако вчера