Двајца починати, 11 нови случаи на Ковид-19

Од:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 248 тестови, а регистрирани се 11 нови случаи на Ковид-19.

Во Скопје се регистрирани 9 нови случаи, во Прилеп и Штип – по 1. Од вкупниот број на позитивни 11, регистрирана е една реинфекција.

Во текот на изминатите 24 часа, нема регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, регистрирани се две починати лица од Скопје. Починатите лица се на возраст од 66 до 80 години. Едно лице е починато во болнички услови и едно во домашни услови. Лицата за починати се регистрирани на 21 и 22 октомври.

Регистрирани сe 56 оздравени пациенти од: Скопје – 21, Прилеп – 9, Битола – 8, Куманово, Кавадарци, Велес, Охрид и Штип – по 3, Неготино – 2, Тетово – 1.

Направени се 248 тестови: ИЈЗ-12, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-1, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија-0, Жан Митрев (Филип Втори)-2, Авицена-16, Биотек-6, Систина-3, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-10, Плодност-1, Генеа-0, Никоб Лаб-14, ВФВ Медикал-5, Ели Медика Плус-1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ПЗУ ГМ Лаб-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 177.

Досега во земјата се направени вкупно 2.180.622 тестирања на Ковид-19.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      162172, Активни   175
Куманово    18244, Активни    2
Битола      17983, Активни    13
Прилеп      15549, Активни    22
Тетово      14475, Активни    1
Кавадарци   12095, Активни    5
Велес 10812, Активни    1
Охрид 10320, Активни    3
Гостивар    10279, Активни    4
Струмица    8783, Активни     2
Штип  8768, Активни     3
Кичево      6075, Активни     0
Кочани      5544, Активни     0
Струга      5173, Активни     0
Гевгелија   4884, Активни     0
Неготино    4150, Активни     3
Ресен 3029, Активни     0
Радовиш     2836, Активни     0
Свети Николе      2795, Активни     0
Крива Паланка     2660, Активни     0
Делчево     2183, Активни     0
Берово      1875, Активни     0
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     0
Виница      1478, Активни     0
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1132, Активни     1
Богданци    1102, Активни     0
Крушево     1039, Активни     1
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   801, Активни      1
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     519, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.927, бројот на оздравени пациенти е 334.129, на починати е 9.561 а бројот на активни случаи изнесува 237.

Би можело да ве интересира

Најзаразниот сој досега, „кракен“, не е откриен кај нас, но последната анализа е направена на 5 декември

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска

За три дена 71 нов случај на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

44 новозаразени од ковид-19

68 нови случаи на Ковид-19, тројца починати

37 новозаразени од ковид-19